İzmir’de, mevcut başkan Özgür Hızal ile yola devam kararı alınmasına rağmen Cemil Kurkut, AK Parti Bayraklı 4’üncü Olağan Kongresi’nde Hızal’a rakip oldu.

Divan üyelerinin, Kurkut’un listesinde imza sayısının yetersiz olduğunu ifade ederek, seçime katılamayacağını açıklaması üzerine salon bir anda karıştı.

Kurkut ile Hızal’ı destekleyenler arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Sponsorlu

Gerginliğin büyümesi üzerine çevik kuvvet ile sivil polisler, kongre salonuna girdi.

Kongreye, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, AK Parti İzmir milletvekillerinden Kerem Ali Sürekli ve Mahmut Atilla Kaya, partili belediye başkanı ile ilçe başkanları ve çok sayıda partili katıldı.

Bayraklı’da da kongrenin divan başkanlığını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Katip üyesi, AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel yaptı. Kongrede kürsüye çıkan ilk isim, İlçe Başkanı Özgür Hızal oldu.

AK Parti Kongresi'nde kavga!

2019’a giden yolda sadece kadroları belirlemeyeceklerini, dava ve yol arkadaşlarının bu seçimlerde belirleneceğini söyleyen Hızal, “AK Parti belediyeciliğini buraya kazandırmak benim hayalim. Bayraklı laf değil hizmet bekliyor. Yaşadığı sorundan en kısa sürede kurtulmayı istiyor. Bayraklı’da mahalle mahalle dolaştık. İlçenin AK belediyecilik ile taşınmasını sağlayacağız” dedi.

Konuşmaların ardından seçime geçildi.

Divan Başkanı İshak Gazel, Cemil Kurkut’un listesinde aday olmasını gerektiren 20 imzanın bulunmadığını açıklayarak, seçime giremeyeceğini söyledi.

Karara itiraz eden Kurkut, bir süre divanda imza verenlerin isimlerinin yeniden okunmasını istedi.

Divan Başkanı Gazel ile Kurkut arasında yükselen tansiyon, salona da yansıdı.

Çevik kuvvet polisi ile sivil polislerin girdiği salonda zaman zaman arbede meydana geldi.

Kurkut ve ekibinin itirazları üzerine listede adı bulunan delegelerin isimleri, bir kez daha okundu. Salonda yalnızca 12 delegenin Cemil Kurkut’un aday olması için el kaldırması üzerine Kurkut’un listesi divan tarafından reddedildi.

Çift liste ile başlayan kongre, mevcut Başkan Özgür Hızal’ın tek liste ile seçime gitmesinin ve seçilmesinin ardından sona erdi.