AK Parti Batman İl Başkanından IKBY’deki referanduma ilişkin destek açıklaması geldi.

AK Parti İl Başkanı Diyaettin Uçar, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) Bağımsızlık Referandumu’na ilişkin olarak “Biz ve bölge il başkanlıkları referandumda ‘evet’ i destekliyoruz” ifadesini kullandı.

Türkiye’den Federal Kürdistan Bölgesinde planlanan Referanduma ilişkin ilk açıklama geçtiğimiz günlerde gelmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Bağdat’da Barzani yönetiminin planladığı Bağımsızlık Referandumuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu.

Çavuşoğlu’nun açıklamasında, “IKBY’de bölgesel yönetimlere kendi bayraklarının çekilmesi yanlıştır. Aynı şekilde referandum kararının da yanlışlığını kendilerine defalarca söyledik.” cümlesi yer alıyordu. Buna göre Türkiye, Irak’ta düzenlenecek herhangi bir referanduma sıcak bakmıyor. 

Sponsorlu

Ancak T24’te yer alan habere göre, KHK ile devlet memurluğundan ihraç edilen eski MAZLUM-DER Başkanı, aktivist ve T24 yazarı Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Bağımsızlık Referandumunu Destekleme İnisiyatifi’nin ziyareti sırasında söz alan AKP Batman İl Başkanı Uçar’ın “Genel Merkez’in aksine, düşünen il başkanları tabandaki büyük isteği görüyor, görmek zorunda” ifadesini kullandığı bildirdi.

Kürt Peşmergeler

AKP Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin referandum kararıyla ilgili olarak, “Oradaki kurulabilecek veya referandumla beraber kurulma ihtimali olan bir bölgesel Kürt devleti aynı zaman da Türkiye için bir tehdittir”cümlesini kurmuştu.