Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın AİHM’in Demirtaş kararını verdiği salı akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğü aktarıldı.

Yüksel, Saray’da yapılan görüşmeyi Facebook hesabından “Sayın Cumhurbaşkanımızla dün akşam” notuyla paylaştı.

Erdoğan’ın talebi üzerine gerçekleştirilen görüşmeye ilişkin bir açıklama yapılmadı. Görüşmede, Demirtaş davasının görüşülüp görülmediği ise henüz bilinmiyor.

Başsavcı Yüksel’in sorumlu olduğu Ankara Adliyesi’nde Demirtaş’ın tutuklu olduğu dava görülüyor.

AİHM’nin Selahattin Demirtaş ile ilgili kararının sorulması üzerine Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı:

“AİHM’in verdiği kararlar bizi bağlamaz. AİHM’in bugüne kadar biliyorsunuz terör örgütüyle ilgili verdiği birçok karar var. Hepsi de aleyhedir. Onun karşılığında bizim de yapabileceğimiz birçok şeyler vardır. Biz karşı hamlemizi yaparız, işi bitiririz. Terörü gelip de Türkiye’de dizginleyen hiçbir zaman AİHM olmadı. Terör devam etti. Yine aynı şekilde şu anda terör devam ediyor. Faturasını, bedelini ödeyen Türk halkı.”

[Haber görseli]

YÜKSEL KOCAMAN KİMDİR?

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde, 5 Mayıs 1970’te dünyaya gelen Kocaman, ilk, orta ve lise eğitimini Devrek’te tamamladıktan sonra 1993’te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

Yüksel Kocaman, 1998-2001 yıllarında Pınarhisar Cumhuriyet Savcılığı, 2001-2003 yılları arasında ise Çatalzeytin Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulundu.

2014’TE MÜSTEŞAR YARDIMCISI OLDU

Kocaman, 2003 yılından itibaren sırasıyla Strateji Geliştirme Başkanlığı Tetkik Hakimliği, Personel Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimliği, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne 2011’de atanan Yüksel Kocaman, 31 Ekim 2014’te ise Müsteşar Yardımcılığı görevine getirilmişti.