Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Roj TV’nin kapatılmasıyla ilgili Danimarka’ya açtığı davada kanalın başvurusunu reddetti.

Mahkeme Kopenhag İstinaf Mahkemesi’nin cezasını yerinde buldu.

AİHM, ROJ TV’nin, terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla yayın lisansını iptal eden Danimarka aleyhine yaptığı başvuruyu reddetti.

Danimarka’da yayın yapan aralarında ROJ TV’nin de bulunduğu üç TV kanalıyla ilgili 2013’te Kopenhag İstinaf Mahkemesi’nin ‘örgüt propagandası’ yaptıkları gerekçesiyle 5 milyon Danimarka Kronu para cezası verdiği ve kanalın yayın lisansını iptal ettiği davada, AİHM uzun bir zaman sonra kararını verdi.

TV

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Kopenhag Birinci Mahkemesi 2012’de ROJ TV davasında savcının iddialarına mesnet teşkil eden kanıt bulunamadığına kanaat getirmiş fakat ROJ TV’yi bütün yayınların arşivlenmesi kuralına uymadığı için cezalandırmıştı.

Ceza uyarınca ROJ TV’ye 2 ay 7 gün yayın yasağı konmuştu.

ROJ TV’nin bağlı olduğu Mezopotamya yayıncılık bunun üzerine 5 Aralık 2012’de NÜÇE TV adlı yeni bir kanalı yayına sokmuştu.

Bu karar üzerine bir sene sonra Kopenhag İstinaf Mahkemesi davayı yeniden ele alarak kanalın PKK’nın propagandasını yapıp kamuoyunda sempati yaratacak yayınlar yapmış olduğunu belirterek cezayı ağırlaştırmıştı.