Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) yani İngilizce kısaltmalarla OSCE, 16 Nisan günü gerçekleştirilen referanduma ilişkin bir açıklama yaptı.

Avrupalı gözlemcilerin referandum ön raporunda, “Referandum adil koşullarda yapılmadı” ve “YSK’nın mühürsüz zarf ve pusulaları geçerli sayma kararı yasayla çelişiyor” ifadeleri yer aldı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), referandum sonuçlarına ilişkin düzenlediği basın toplantısında halk oylaması hakkında bir sert eleştirilerde bulundu: “Referandum adil koşullarda yapılmadı” dedi.

Erdoğan’dan AGİT’e: Haddinizi bilin!

Erdoğan OSCE’nin raporunu sert bir dille eleştirdi: “Siyasi içerikli raporları ne görürüz ne duyarız ne biliriz. Külahımıza anlatın!”

Sponsorlu

Dışişleri Bakanlığından AGİT’in raporuna tepki geldi

Dışişleri Bakanlığı AGİT raporuna tepki gösteren bir açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Siyasi içerikli ve itham edici ifadeler üzüntüyle karşılandı. Halk oylamasının uluslararası standartların gerisinde kaldığı yorumu kabul edilemez” ifadeleri kullanıldı.

“YSK sonuçlara dair önemli bir güvenceyi ortadan kaldırdı”

AGİT yetkilileri, mühürsüz zarfların geçerli sayılmasının ‘yasayla çeliştiğini’ belirtti; bu kararla sonuçlara dair önemli bir güvencenin ortadan kaldırıldığı tespiti yapıldı.

AGİT, YSK’nın son anda mühürsüz zarf ve pusulaları geçerli sayma kararını da sert bir dille eleştirdi. Gözlemciler, “Referandum genel olarak standartları tutturamadı, hukuki altyapı gerçekten demokratik bir süreç için yetersizdi” cümlelerini kullandı.

Gözlemciler ayrıca 18 anayasa maddesi değişikliğinin ayrı ayrı oylanmak yerine seçmene tek bir soruyla sorulmasını da eleştirdi.

Öte yandan açıklamada, Türkiye’de ‘OHAL kapsamında temel özgürlüklerin ihlal edildiği, binlerce vatandaşın olumsuz etkilendiği’ ifade edilirken, geçen yıl Güneydoğu’da evlerini terk etmek zorunda bırakılan seçmenlerin oy vermekte zorlandığına ve bazılarının oy veremediğine de dikkat çekildi.

Birleşik oy pusulası beyaz ve kahverengi olacak. Beyaz renk üstünde “Evet”, kahverengi renk üstünde “Hayır” ibareleri bulunuyor.

AGİT nedir?

1970’li yılların başında soğuk savaş koşullarındaki Avrupa’nın bölünmüşlüğüne son verilmesi, güvenlik ve istikrarın sağlanması ve katılan devletler arasında bu amaca yönelik işbirliğinin geliştirilmesi düşüncesiyle kurulmuş uluslararası bir teşkilattır.

Bu teşkilat devletlerin iç işlerine karışmadan ‘anlaşmazlıkların barış yoluyla çözülmesini’ ve ‘insan hakları temel özgürlüklerinin korunması’ gibi ilkelere sahiptir.

Türkiye ise bu teşkilata üye olmakla birlikte iş birliği yapacağını beyan etmiştir.