FETÖ adıyla anılan örgütün ‘Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapılanması’na yönelik düzenlenen operasyonda, örgütün “mahrem imamları” ile haberleştikleri tespit edilerek gözaltına alınan şüphelilerden 36’sı tutuklandı.

Şüpheliler arasında yer alan beş F-16 pilotundan ikisinin Afrin’e yönelik yapılan Zeytin Dalı harekâtında görev aldıkları belirlendi.

FETÖ’nün mahrem imamlarının, deşifre olmamış kriptolu askerlere ‘kontörlü-ankesörlü telefon’lar üzerinden ulaştıklarının belirlenmesinin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada çarpıcı bilgiler çıktı.

Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre, son dalgada gözaltına alınan 110 asker arasında çok kritik görevlerde bulunanların da olduğu belirtildi. Gözaltına alınan aktif askerlerden 5’inin F-16 pilotu olduğu öğrenildi.

KRİTİK GÖREVDE

Afrin’e hava bombardımanı

15 Temmuz 2016 gününden sonra aktif görevlere getirilen şüphelilerin arasında NATO’da görevli hava pilot kurmay albay F.S.B.’nin olduğu aktarıldı.

Yakalananlardan birinin de hava operasyonları açısından çok kritik, hedef belirleme ve değerlendirmede görev alan subay olduğu ortaya çıktı.

İHA, SİHA ve uçaklardan çekilen görüntülerin gönderilerek değerlendirildiği Hedef Belirleme ve Değerlendirme biriminde görev alan subayın, sorgusunda örgütün işleyişiyle ilgili tüm detayları anlattığı belirtildi.

AFRİN OPERASYONUNA KATILMIŞLAR

Şüpheliler arasında yer alan beş F-16 pilotundan ikisinin Afrin’e yönelik yapılan Zeytin Dalı harekâtında YPG’ye yönelik hava operasyonlarında da görev aldıkları belirlendi.

Pilotlar ifadelerinde, örgüt içerisinde ‘abi’ olarak tabir ettikleri imamların kendilerine ankesörlü telefonlar üzerinden ulaştıklarını itiraf ederken, bu görüşmelerin çok kısa sürdüğünü, kendilerine örgüt içi toplantılar için yer ve zaman bildirdiklerini söyledikleri öğrenildi.

[Via Hürriyet]