Almanya merkezli Tehdit Altındaki Halklar adlı örgüt, TSK ve ÖSO’nun kontrolü ele geçirmesi ardından Afrin kentinde yaşanan gelişmeler ile ilgili ağır suçlamalarda bulundu.

Örgüt, Türkiye’nin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) grupları ile girdiği Afrin’e radikal İslamcı Arapların yerleştirildiğini, yaklaşık 7 bin Kürt’ten haber alınamadığını öne sürdü.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Tehdit Altındaki Halklar Örgütü’nün Ortadoğu uzmanı Kamal Sido, Türk ordusunun Afrin’de kontrolü ele geçirdiği 18 Mart’tan itibaren en az 3 bin Kürt’ün kaçırıldığı, tahminlere göre toplam 7 bin kişiden haber alınamadığını belirtti.

Sponsorlu

Sido, bölgedeki Türkiye destekli ÖSO gruplarına yönelik radikal İslamcılık suçlamasında da bulunarak, “bir zamanlar açık ve liberal bir kent olan Afrin’e Arap radikal İslamcıların yerleştirilmesiyle uygulamada şeriat hukukunun yürürlüğe sokulduğunu” ifadelerini kullandı.

Kentte uzun sakallı erkekler ve peçeli kadınların görüntüsünün hakim olduğunu öne süren Sido, başörtüsüz kadınların artık sokağa çıkmaya cesaret edemediğini, Ezidiler ve Aleviler için yaşam alanı kalmadığını söyledi.

KAÇIRMALAR, İŞKENCELER, ÖLÜMLER

Türkiye, ÖSO grupları ile 20 Ocak’ta başlattığı askeri operasyon sonucunda 18 Mart tarihinde Afrin’e girmişti. Uluslararası haber ajanslarının aktardığı bilgilere göre, bu tarihten itibaren kentten sık sık hak ihlali haberleri gelmeye devam etti.

Sadece Haziran ayında 140 sivilin kaçırıldığı aktarıldı. Temmuz ayının ilk yarısında ise Afrin’de yaklaşık 120 adam kaçırma, 7 cinayet, 10 soygun ve 27 baskın belgelendi, ayrıca dört tarla da ateşe verildi.

Kentte daha önce Kürtçe olan yerleşim yerleri ve kurumların adı da Türkçe ve Arapça olarak değiştirildi.