Suriye’nin Afrin kentinde bulunan PYD/YPG’ye ait mevziler akşam saatlerinde yeniden TSK tarafından top atışına tutulurken, sınırın sıfır noktasında bulunan Ceylanpınar-Suriye sınırında önlemlerin artırıldığı bilgisine ulaşıldı.

Kentteki askeri hareketlilik devam ediyor. Peki sınırda ve Afrin’de neler oluyor? İşte detaylar…

Hatay’ın Hassa ilçesinden Afrin’de bulunan YPG mevzilerine bu sabah top atışı başlamıştı.

Bölgede öğle saatlerinden başlayarak aralıklarla devam eden şiddetli patlama sesleri, Suriye sınırındaki Türk mahallelerinden de duyuldu.

TSK’nın topçu birlikleri, Hassa ve Kırıkhan ilçelerinden Afrin’in Basufan, Cindere, Memelan, Meskenli ve Raco bölgelerine en az 40 atış yaptı.

Kaynaklardan edinilen bilgilere göre, sınır hattındaki birliklere aralık başında personel, zırhlı araç, tank ve obüs takviyesi yapıldığı öğrenildi.

Türk ordusuna bağlı bir askeri tank [Via ARŞİV]
Bir yetkili, “Aralık başındaki mevcudiyete yaklaşık yüzde 60 oranında takviye yapıldı” cümlesini kurdu.

Bölgede şu an için yeni bir durum olmadığını ifade eden aynı kaynaklar, siyasi iradenin karar vermesi durumunda sınır hattında konuşlu birliklerin anında müdahaleye hazır durumda olduğuna işaret etti.

Öte yandan Türk güvenlik birimlerinin yerel kaynaklardan ve insansız hava araçlarından edindiği bilgiye göre, Afrin kentinde bulunan YPG’liler sürekli hareket halinde.

Akşam saatlerinde ajanslara düşen son bilgilere göre, YPG kontrolünde bulunan Afrin kentinde bulunan mevziler Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 155’lik kundak motorlu fırtına obüsleri tarafından ateş altına alınmaya başlandı.

Öte yandan Ceylanpınar ilçesinin Suriye’nin Rasulayn ilçesine sıfır noktasında olduğundan dolayı sınır hattında güvenlik üst seviyeye yükseltildi.

Bir iddiaya göre ise sınır hattında bulunan tankların ve obüslerin namluları Rasulayn’a çevrilmiş durumda.

Gün içerisinde Afrin yakınlarında çekilen resimler…

14 Ocak 2018 tarihinde Afrin yakınlarında çekilen bir resim
14 Ocak 2018 tarihinde TSK’nın Afrin operasyonu için hazırlık yaptığını öne sürerek çekilen bir resim

(Görüntüler Twitter’dan alınmıştır)

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Bölgede yeni bir askeri operasyonun eli kulağında olduğunu belirten Erdoğan, “Önümüzdeki günlerde güney sınırımızı terör örgütünden arındırma operasyonunu Afrin’le devam ettireceğiz” cümlesini kurmuştu.

Erdoğan’ın bu açıklaması sonrasında ABD’den de flaş bir açıklama gelmişti.

Koalisyon Suriye’nin Türkiye ve Irak sınırlarında DSG ile birlikte 30 bin kişilik yeni güç kuruyor. Sözcü Albay Thomas Veale, “Koalisyon, DSG ile birlikte Suriye’de yeni sınır güvenlik gücü kurmak için çalışıyor” dedi.

Yeni gücün 30 bin kişiden oluşmasının hedeflendiği ifade edildi. Açıklamada sınır güvenlik gücünün Türkiye ve Irak sınırını kontrol edeceği belirtildi.

Suriye’deki iç savaşta çekilmiş olan bu resimde bir militan ağır makineli tüfekle ateş ediyor. [Via ARŞİV]
ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun ‘Sınır Güvenlik Güçleri’ kuracağı haberlerine Türkiye’den tepki gelmişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalan, kararı “PYD-YPG’yi meşrulaştırmaya yönelik endişe verici adım olarak” tanımlamıştı.

17 Kasım 2017 tarihinde Afrin ile ilgili konuşan Erdoğan, Rusya’nın oradan çekilmesi durumunda Türkiye’ye gerekli anlayışın gösterileceği hususlarında söz verildiğini belirterek, “Hamburg’daki G-20 zirvesinde Rusya’nın bize verdiği sözleri var. Rusya’nın oradan çekilmesi, oradan bize yönelik muhtemel tehdit ve tacizlerden duyduğumuz rahatsızlıklarla alakalı olarak Türkiye’ye gerekli anlayışın gösterileceği hususlarında bize söz verilmişti.” cümlesini kurmuştu.

15 Kasım 2017 tarihinde ise ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, gazetecilerin sorularına yanıt vermişti. Rakka’da daha önce IŞİD’e karşı savaşan bazı PYD militanlarının Afrin’e geçtiğini belirten bir gazetecinin sorduğu ‘Türkiye’nin Afrin’e operasyon yapıp yapmayacağı‘ ile ilgili soruya Albay Ryan Dillon, bu konu hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmadığını söylemişti.

Geçtiğimiz Aralık ayının ortasında ise ÖSO komutanı, “Afrin’e operasyon düzenlemek için son hazırlıklarımızı yapıyoruz.” açıklamasını yapmıştı.

Komutan asker sayısı hakkında da bilgi verdi. Buna göre, yaklaşık 10 bin Türk askeri ile 15 bin ÖSO militanı hazır bekletiliyor.

Türk ordusuna bağlı komandolar ile Bordo Bereliler de bölgeye sevk edilmiş durumda.

Öte yandan, sınırda ve İdlib ile Afrin çevresindeki yerlerde de sahra hastaneleri kurulduğuna dair bilgiler var.

YPG ise Kobani benzeri bir direniş göstereceğini öne sürmüştü.