Boğaziçi Üniversitesi’nde 19 Mart’ta bir grubun dağıttığı “Afrin lokumu”na, “İşgalin katliamın lokumu olmaz” diye karşı çıktıkları için AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın canlı yayında verdiği talimatla gözaltına alınan 21 öğrenciden 13’ü tutuklanmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 21 öğrenci hakkında hazırlanan iddianame İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, öğrencilerin, “Örgütü propagandası yaptıkları” iddiasıyla her birinin 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

İddianamede öğrencilerin, “İşgalin katliamın lokumu olmaz” yazılı pankart açtıkları ve çeşitli sloganlar attıkları kaydedildi. Öğrenciler hakkındaki tek delil ise pankart ve slogonlar oldu.

“BARIŞ VE HUZUR ORTAMINI BOZMAYI AMAÇLADILAR”

Afrin’e yönelik operasyonun meşru müdafaa çerçevesinde yapıldığının öne sürüldüğü iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

“Düzenlenen harekat bölge halkına barış sağlamak ve bölgedeki terörist faaliyetleri temizlemek, sınır güvenliği hakkını güvenceye almayı amaçlamaktadır. Uluslararası kamuoyu nezdinde haklı kabul edilmekte olup toplumumuzun tüm kesimleri tarafından desteklenmiştir. Şüpheliler ise Türkiye’yi bölgede işgal gerçekleştiren, şiddet uygulayan, gayri meşru bir güç olarak gösterme çabası içerisindedirler. Bahse konu olayların bir üniversite içerisinde masum bir öğrenci grubu tarafından masum duygularla gösterilen demokratik tepki olarak gösterilmek istense de asıl amaç bu grubun organik bağlar içerisinde olduğu terör örgütlerinin yöntemleri meşru göstermeye yönelik kamuoyu oluşturmaya eylemler olduğu sabittir. Barış ve huzur ortamını bozmayı amaçlamaktadırlar.”

Eylemin düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı kapsamında değerlendirilemeyeceği savunulan iddianamede, öğrencilerin “örgütü propagandası” suçundan cezalandırılması talep edildi.

DURUŞMA 6 HAZİRAN’DA

Öğrenciler, 6 Haziran’da İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak. Yaklaşık 2 aydır tutuklu olan erkek öğrenciler Silivri Cezaevi’nde, kadın öğrenciler ise Bakırköy Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor.

[Via Mezopotamya Ajansı]