Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e düzenlediği operasyon için 3 günlük açlık grevi yapan tutuklu ve hükümlü 22 HDP’li kadın milletvekili ve başkana disiplin cezası verildiği öğrenildi.

Afrin operasyonunu protesto etmek amacıyla Kocaeli 1 No’lu F tipi Cezaevi’nde 3 günlük açlık grevi yapan HDP milletvekilleri Selma Irmak, Çağlar Demirel, Gülser Yıldırım, Burcu Özkan Çelik, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, görevden alınan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, eski Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in de aralarında bulunduğu 22 kadın tutuklu ve hükümlüye 1 ve 3 ay arasında değişen disiplin cezaları verildi.

Edinilen bilgilere göre, 22 tutuklu ve hükümlü kadın, 24-25 Ocak tarihlerinde 3 günlük açlık grevi başlattı.

Adalet Bakanlığı’na yazdıkları dilekçe ile açlık grevine başladıklarını aktaran ve getirilen yemekleri almayan 22 kişi hakkında Kocaeli 1 No’lu F Tipi Cezaevi Müdürlüğü Disiplin Kurulu Başkanlığı tarafından disiplin soruşturması başlatıldı.

Haklarında soruşturma başlatılan 22 kişiye savunma yapmaları için 25 Ocak günü tebligat gönderildi.

Disiplin Kurulu kararında, 11 tutuklu ve hükümlünün Kürtçe ifade vermek istemeleri nedeniyle beyanlarının tutanağa geçirilmediği, bir hükümlünün ise savunma yapmadığı belirtildi.

Söz konusu kararda, verilen disiplin cezasının 22 tutuklu ve hükümlüye tebliğ edilmesinden itibaren 15 gün içerisinde İnfaz Hakimliği’ne, İnfaz Hakimliği kararının tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içerisinde Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz yolunun açık olduğu ifade edildi.