Adsense başvurusunda dikkat edilecekler

Bu yazıyı okuduktan sonra Adsense onayı almamanız için nedeniniz kalmayacak!

Öncelikle ilk defa Adsense’yi araştıranlar için kısaca bilgi vereyim. Adsense, sitenize veya YouTube hesabınıza önceden reklamverenler tarafından belirlenen reklamları yerleştirerek kazanç elde etmenize yarayan Google’nin vermiş olduğu dünyanın en iyi reklam hizmetlerinden bir tanesidir.

Google Adsense

para dolar işaretiHepimiz Google Adsense’den güzel bir kazanç elde etmeye çalışıyoruz doğru mu? 😉

Sponsorlu

Ama bilinmesi gerekir ki son zamanlarda Adsense programına girmek kolay değil. Sizde başvuru yapmak istiyorsanız veya başvurunuz bir türlü kabul edilmiyorsa bu yazımızı mutlaka iyice irdeleyin. Yazımız biraz uzun olacak bence bir fincan kahveyi alıp gelin. Sizinle biraz işimiz var 🙂
Öncelikle arkadaşlar başvuru yaparken lütfen aşağıda yazacaklarımı mutlaka dikkate alın.

Şunları iyice anlayın…

  • Google sitenize değer vermenizi istiyor yani sitenizi kendi eviniz gibi düşünün bu evde mutfaktaki bir dağınıklık misafirlerinizi rahatsız edebilir. O yüzden sitenizde gereksiz ve rahat edici bütün görsellikleri kaldırın. Atın çöpe onlara bir daha ihtiyacınız olmayacak!
  • Google bu programa çok değer veriyor. O yüzden kolay kolay kimseye güvenmiyor. dikkat işaretiSitenizin kabul edilmesi için domain yaşınızın yüksek ve domain sürenizin uzun olması sizin için bir avantaj olacaktır.
  • Çok harika bir fikriniz olabilir evet ama Google sizden nitelik bekliyor. Sizi rakiplerinizden ayıran özelliklere sahip olmanız önemli.
  • Ve şunu asla yapmayın kopyala-yapıştır yöntemi ile doldurduğunuz site içeriği Google’yi çok rahatsız edecektir. Buna hiç gerek yok inanın. Oturun kendi başınıza yetkin olduğunuzu düşündüğünüz konularda yazılar yazın. Site içeriğinizi olabildiğince özgün tutmaya çalışmalısınız. Bu kulağınızda küpe olarak kalsın.

tamam işaretiBuraya kadar anlaştık her şey yolunda Adsense’yi ne kadar ciddiye alırsanız o da size o kadar kazanç sağlayacaktır. Bundan emin olun.

Şimdi size başvuru sırasında kabul edilmeme nedenleri hakkında bilgi vermek istiyorum.

Adsense Başvurunuzu Neden Kabul Etmez?

1. Yetersiz / Yaygara İçerik 

Neden yaygara dediğimi açıklayayım hemen. Gereksiz gürültü çıkaran yani sitenizin kategorisine uygun olmayan yazılarınız Google’yi rahatsız eder. Ayrıca Google mühendisleri sitenize uğrarken mutlaka metin görmek isterler. Yetersiz metin sizlerin Adsense programı dışında kalmanıza neden olabilir. Şunu asla unutmayın; Google sitenizde kaç yazı var diye bakmaz çünkü 300’ün üzerinde yazı barındıran fakat yine Google’den onay almayan bir çok site mevcut. Aynı zaman da şöyle bir şeyde var. 30-40 tane yazı olan bir site çok kolay bir şekilde Adsense’ye kabul edilebiliyor. Yani gereksiz yere sitenizi doldurmayın!

2. Sayfa Yapısı ve Site Tasarımı

Sarı arkaplan üzerinde beyaz yazılar varsa bu yazıları nasıl göreceksiniz? Bu şekilde renk uyumsuzluğu varsa sitenizde hemen bunları düzeltin. Ayrıca sitenizin tasarımı da Google açısından son derece önemlidir. Kullanıcıları rahat eden onların kafasını karıştıran site tasarımı Adsense programı içerisine alınmaz. Her işin bir raconu varsa bu işin de bu olsa gerek. 🙂

3. Gizlilik Politikası, Hakkımızda ve İletişim Sayfaları

Google’nin istediği bazı özel sayfalar vardır. Bunlar; ziyaretçilerinizin bilgilerinin gizliliğini güvence altına alabileceğiniz bir sayfa, kendinizi ziyaretçilerinize tanıtacak bir tanıtım yazısı ve ziyaretçilerinizin istediği zamanlarda sizinle iletişime geçebilmesi için hazırlanan özel sayfaların olması gerekir.

4. “Site Google Politikaları ile Uyumlu Değil” Gerekçesi

Eğer başvuru yaptıysanız ve ret e-postasında başlıktaki gibi bir gerekçe görürseniz bunun nedenleri: Site içeriği; zengin değil, benzersiz değil ve alakasız yazılar ile doludur. Ayrıca sitenizin organik trafiğe sahip olmaması da bu gerekçeler arasındadır. Bazı hileler ile legal olmayan trafik elde ederseniz Google’nin bunu anlaması yaklaşık olarak saniyenin yüzde birini alacaktır. Başka bir gerekçe ise ziyaretçiler yazıyı okurken nerede olduğunu bilmesi gerekir yani onlara nerede olduklarını gösteren navigasyon menüsü hazırlamanız lazım. Ve son olarak sitenizin kodlanması zayıf bir şekilde gerçekleşmişse reddedilirsiniz.

Son sözlerim…

Adsense’ye başvurunuzun kabul edilmesi biraz zaman alabilir evet fakat çok zor değil buna inanın ve yukarıda belirttiğim bütün gereksinimleri eksiksiz yerine getirin. Umarım yaptığınız projelerde başarılı olursunuz. Bunda biraz da olsun katkım olursa ne mutlu bana 🙂 Yazının faydalı olması dileğiyle…

Tüm bu anlattıklarımdan sonra siteniz hala kabul edilmiyorsa buradan sitenizin ban kontrolünü yapabilirsiniz.

Ve asla üzülmeyin bu dünyanın sonu değil! 😉

Ayrıca bu linkten de detaylı olarak konulara bakabilirsiniz.

 

Anahtar kelimeler: adsense nedir, nasıl, gelirleri, adsense kabul edilmiyor, adsense başvurusu ne zaman onaylanır, adsense hesabı açma, adsense hesabı nasıl açılır, youtube , ban kontrol, adsense’den para kazanma, giriş, kayıt