Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, MHP’nin af talebiyle ilgili “Cezaevleriyle ilgili olarak doluluk oranı, yeni yapılacak cezaevleri hususunda çalışmalarımız devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın söyledikleri belli, onun üzerine söyleyecek bir şeyimiz yok” dedi.

“Bu rutin bir işlemdir”

Sponsorlu

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ‘Rahip Brunson davasının savcısı değiştirildi‘ haberine ilişkinde konuştu. Gül, “Davanın savcısı değil, iddianameyi hazırlayan savcı değişti. Bu rutin bir işlemdir” ifadesini kullandı.

Dün, İzmir Başsavcılığı’nın aldığı karar doğrultusunda, kritik soruşturmaları yürüten terör savcılarının görev alanları değiştirilmişti.

Görev yeri değiştirilenler arasında ABD ile gerilime neden olan rahip Andrew Brunson’ın iddianamesini yazan savcı Berkant Karakaya’nın da olduğu aktarılmıştı.

“Cumhurbaşkanımızın söyledikleri üzerine söyleyecek bir şeyimiz yok”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, MHP’nin af talebine ilişkin, “Bu konuyla ilgili Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önceki gün açıklama yaptı. Dolayısıyla o konuda tutum belli. Cezaevleriyle ilgili olarak doluluk oranı, yeni yapılacak cezaevleri hususunda çalışmalarımız devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın söyledikleri belli, onun üzerine söyleyecek bir şeyimiz yok” dedi.

Erdoğan ne söylemişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin af teklifine ilişkin şunları söylemişti:

“Kader mahkûmları meselesini anlamış değilim. Biz arkadaşlarımıza şunu da söyledik, özellikle bu bizim gündemimizde olan bir şey değil. Tüm bunlara rağmen hakikaten yapabilecek bir şey var ise bunu da aramızda görüşelim. Biz MHP ile bir yola çıktık. Burada zaman zaman buna benzer konuları aramızda değerlendirmek suretiyle atılabilecek adımlar var ise bu adımları atmaktan da çekinmemeliyiz. Burada milletin, ülkenin, devletin menfaati önemli. Cezaevlerinde ciddi manada bir doluluk var, kabul ediyoruz. Tüm bunlara rağmen bir şey yapalım derken, öbür tarafta mağdur, mazlum meydana getirmeyelim. İlke şu; devlete karşı işlenenlerde devlet bu yetkiyi kullanabilir, ama şahıslara karşı işlenen olduğunda orada devletin böyle bir af yetkisi kesinlikle yoktur.”