Vefatının 17. ölüm yıldönümünde Ahmet Kaya’yı özlemle anıyoruz…

Ahmet Kaya, 16 Kasım 2000 yılında Fransa’nın Paris şehrinde Porte de Versailles semtindeki evinde bir gece kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti. Bu tarihten itibaren tam 17 sene geçti ve bugün Kaya’nın 17. ölüm yıldönümü…

Ahmet Kaya

Pek çoğumuz onun yaşamına dair az çok bilgi sahibiyiz ama onu pek tanımayan veya hayatını yeniden okumak isteyenler için Ahmet Kaya’yı tanıtan bir içerik hazırladık.

1957 Malatya doğumlu sevilen sanatçı Ahmet Kaya, 43 yaşında gurbetteyken yaşamını yitirmişti. Fransa’nın başkenti Paris’e yerleşen Ahmet Kaya, 16 Kasım 2000’de hayata gözlerini yumdu.

Sponsorlu

Ahmet Kaya, yaşasaydı 60 yaşında olacaktı ve belki de doğum gününde yani 28 Ekim’de çoğu kişinin de yaptığı gibi ona kendi şarkısından bir doğum günü sürprizi hazırlardı sevenleri…

Dilerseniz şimdi Ahmet Kaya’nın dünyamızdan geçerken bıraktığı o harika eserlere yakından bakalım.

Attilâ İlhan, Can Yücel, Nevzat Çelik, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Enver Gökçe ve Ahmed Arif gibi birçok şairin şiirlerini besteleyen sanatçı, hayatı boyunca toplam 22 albüm yayınladı.

1984 yılında başladığı müzik kariyerinde sırasıyla “Acılara Tutunmak”, “Şafak Türküsü”, “An Gelir” ve “Yorgun Demokrat” isimli albümlerini Taç Plak’tan yayımladı. İlk iki albümüyle beklediği başarıyı elde edemeyen sanatçı, “Şafak Türküsü” isimli albümüyle satış rekorları kırdı. Bu albümdeki “Penceresiz Kaldım Anne” türküsüyle milyonların gönlünde taht kuran Ahmet Kaya, profesyonel müzik kariyerinde toplam dört farklı plak şirketiyle çalıştı.

“Şafak Türküsü”nden sonra albüm satış rakamları giderek artan sanatçı, Taç Plak’tan sonra Barış Plakçılık’a geçti. 1987’de Barış Plak’a geçen Kaya, bu plak şirketinden, “Başkaldırıyorum”, “İyimser Bir Gül”, “Sevgi Duvarı” ve “Başım Belada” albümlerini piyasaya sürdü. Kaya daha sonra Tempa’dan “Dokunma Yanarsın” isimli kaydını yayımladı. Doksanlı yıllarda daha büyük bir şirket olan Raks’a geçen sanatçı, bu plak şirketinden de sırasıyla “Şarkılarım Dağlara”, “Beni Bul”, “Dosta Düşmana Karşı” ve “Yakamoz” albümlerini yayımladı.

1980’lerde ”“Penceresiz kaldım anne / Saçlarına yıldız düşmüş, koparma anne” sözleriyle ünlü türküsüyle patlama yapan Kaya’nın kariyerinin doksanlar diliminde “Ağladıkça” isimli türkünün büyük bir yeri oldu.

Magazin Gazetecileri Derneği’nin 1999 yılında düzenlediği ödül töreninde yaptığı konuşma nedeniyle hakkında 10.5 yıl hapis istemiyle iki ayrı dava açılan Kaya, aynı yıl Türkiye’den ayrılmıştı.
Kaya, yargılandığı davalarda 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ahmet Kaya, ölümünden sonra Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

16 Kasım 2000 yılında Fransa’daki evinde kalp krizi sonrası hayatını kaybeden Ahmet Kaya, 30.000’in üzerinde kişinin katıldığı törenle Paris’in Père Lachaise Mezarlığı 71. bölüme defnedildi.

Farklılık olsun diye yine Ahmet Kaya şarkısı açan insanlar tanıdık.. Onun düşüncelerini sevmeyen insanlar bile gizlice onun şarkılarını dinledi.