Abdullah Öcalan’dan 23 Ay Sonra İlk Mesaj

Kurban Bayramı nedeniyle ailesi ile arefe günü görüştürülen Abdullah Öcalan’ın ilk mesajı kardeşi tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Arefe günü İmralı Adası’na giderek iki yıl sonra ilk defa kardeşi Abdullah Öcalan ile görüşen Mehmet Öcalan yaptıkları görüşmeyi kamuoyuna duyurdu.

Abdullah Öcalan, devlet isterse 6 ay içinde çözüm sürecine geri dönebileceği mesajı verdi, Öcalan: “Devlet hazırsa iki adamını buraya gönderir, 6 ayda bu sorunu çözeriz, bu kör bir savaştır, kimsenin kimseyi yeneceği bir savaş değildir” dedi.

Mehmet Öcalan, PKK Lideri Öcalan’a eskiden beri 6 aylık sürelerle tecrit uygulandığını söylerken, beş senedir avukatlarıyla, iki senedir ise ailesiyle görüştürülmediğini belirtti. “Bu hukuk devletine yakışmayan bir şeydir, doğru değildir” dedi. Tecritle yasal hakların gasp edildiğini ifade etti.

Mehmet Öcalan, medyanın Abdullah Öcalan’a “terörist başı” diye hitap etmesine tepki gösterdi.

ÖCALAN’DAN BAYRAM MESAJI

Öcalan bayramın buruk yaşandığını belirterek, “Bir ülkede günde 40 kişi ölüyorsa, bayram olamıyor. Herkesin bayramını kutlarım ama bu ahlaki değildir.” sözlerini kullandı.

Abdullah Öcalan [Fotoğraf via Getty Images]
Abdullah Öcalan
[Fotoğraf via Getty Images]
Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan
Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan

“Devlet samimi olsaydı bu kadar insan ölmezdi” cümlesini kullanan Öcalan, “devlet işaret ederse bu sorun çok uzun süre devam etmez çözülür” diyerek hükümetin sorumluluğuna vurgu yaptı.

Mehmet Öcalan ayrıca, Abdullah Öcalan’ın sağlık durumunun iyi olduğunu, tecrit koşulları devam etse de fiziksel bir sorunu olmadığını aktardı.