Abdullah Öcalan [Fotoğraf via Getty Images]

Kurban Bayramı nedeniyle Adalet Bakanlığı tarafından ailesiyle görüştürüleceği açıklanan Abdullah Öcalan kardeşi Mehmet Öcalan ile görüştü.

Mehmet Öcalan, sabah saatlerinde Bursa’nın Gemlik ilçesinden Tuzla gemisi ile İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevine doğru hareket etti.

Mehmet Öcalan hareket etmeden önce basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı. Öcalan,  “Şu anda hiçbir şey bilmiyorum. Bizim tek isteğimiz var. 2 seneye yakındır aile görüşü yapmamıştır. Bu yasal hakkımız. 5 yıldır bu hukuksuzluk devam ediyor. Bu bizim hem yasal hem demokratik hakkımız talebimizdir. Bunun düzenli yapılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

12 Eylül Öcalan’dan 23 Ay Sonra İlk Mesaj

18.04 Mehmet Öcalan basın mensuplarına açıklama yapmadan karakoldan araçla uzaklaştı. Açıklamanın yarın yapılması bekleniyor.

16.24 Mehmet Öcalan’ın İmralı Adasına gittiği Tuzla Gemisi Gemport limanına döndü.

Mehmet Öcalan’ın yaptığı açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan
Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan

AÇLIK GREVİ EYLEMLERİ

Nisan ayından beri kimse ile görüştürülmeyen Abdullah Öcalan’ın sağlık durumunun iyi olduğunu öğrenmek isteyen yaklaşık 50 kişinin açlık grevi eylemi sona erdi.

Açlık grevinde bulunanlar eylemlerine devam edeceklerini açıkladılar.

15 TEMMUZ’DA İMRALI’YA SALDIRI GERÇEKLEŞTİRDİ

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş tarafından 15 Temmuz gecesi İmralı Cezaevine saldırı gerçekleştirildiği iddia edilmişti. Bu iddiadan sonra Öcalan’ın sağlık durumuna ilişkin kafalarda soru işaretleri oluştuğundan açlık grevleri başlatılarak Öcalan’dan haber alınmaya çalışılıyor.