Reuters’ın Saadet Partili kaynağına dayandırdığı habere göre, Abdullah Gül’ün, Saadet Partisi (SP) ile cumhurbaşkanı adaylığı konusunda uzlaşma sağlayamadığı ve Gül’ün SP’nin adayı olmayacağı aktarıldı.

Reuters 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün adaylığına ilişkin çarpıcı bir iddiayı aboneleriyle paylaştı.

Reuters’ın sorusunu yanıtlayan Saadet Partili bir yetkili şunları söyledi:

“Gül ısrarla çatı aday olmak istediğini belirtiyor. Akşener’in durumu nedeniyle bu mümkün olmuyor. CHP’ye de bunu kabul ettirmek söz konusu değil. O nedenle görüşmelerimizden sonuç alamadık. Kendisi Saadet Parti’nin adayı da olmayacak.”

Bu durumda Abdullah Gül’ün adaylığını Meral Akşener bozmuş oluyor. Çünkü ilk olarak Meral Akşener Cumhurbaşkanı adayı olacağını açıklamış, CHP ve Saadet Partisi ise hala adaylarını gizliyor.

Abdullah Gül, son günlerde yaşanan tartışmalara ilişkin yarın detaylı açıklama yapacağını belirtmişti.

Gül’ün yarın yapacağı açıklama hakkında bilgi sahibi olmadıklarını da vurgulayan SP’li yetkili, “Gül’ün çatı aday olma isteğinin önünde CHP’nin yanı sıra, bizim partimiz içerisinde de bazı engeller vardı. Genel Başkan bunların hepsini aştı. Ancak Gül istemedi” dedi.

Aynı yetkili, SP’nin süreç içerisinde Genel Başkan Temel Karamollaoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığını değerlendireceğini de belirtti.

“GÜL’ÜN ADAYLIK İHTİMALİ DÜŞÜK”

Diğer taraftan Abdullah Gül’e yakın bir kaynak, Gül’ün adaylık ihtimaliyle ilgili şu yorumu yaptı: “Gül zaten ‘aday olurum’ dememişti. Onun aday olması için devreye girenler oldu. O da asgari şartlarını sundu. Çatı adaylık bunlardan birisiydi. Bu da sağlanamadı. Yarınki açıklamasıyla ilgili bilgi sahibi olmasam da, Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığına adaylık ihtimalini düşük görüyorum.”

KARAMOLLAOĞLU: AKŞAMA DOĞRU AÇIKLAMALARIMIZ OLACAK

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cuma namazı çıkışı basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Saadet Partisinin Cumhurbaşkanı adayı konusunda açıklamada bulunan Karamollaoğlu, “Bugün akşama doğru belki bir takım açıklamalarımız olabilir. Onun için biraz sabredin. Şu anda kendi aramızda toplantılarımız olacak. Bilahare kararı açıklayacağız” dedi.