Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin yaptırım tehdidine ilişkin açıklama yaptı.

Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin yaptırım tehdidiyle ilgili açıklamada bulundu. Çavuşoğlu açıklamasında, “Türkiye’ye kimse ne yapacağını dikte edemez. Kimden gelirse gelsin tehditlere boyun eğmeyeceğiz. Hukukun üstünlüğü istisnasız herkes için geçerlidir” ifadelerini kullandı.

Via Hatırlatıyor: Ne olmuştu?

PKK ve FETÖ adına casuslukla suçlanan ABD’li din görevlisi Pastör Andrew Brunson hakkında verdiği ev hapsine alınma kararının ardından Brunson cezaevinden tahliye edilmişti.

15 Temmuz darbesinin ardından gözaltına alınan ve 21 aydır tutuklu bulunan Brunson tahliyenin ardından ev hapsine alınmıştı.

Bunun üzerine ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ‘Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulayacaklarını’ açıklamıştı.

Pence resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Türk hükümetine, ABD Başkanı adına bir mesajım var. Pastör Andrew Brunson’ı şimdi serbest bırakın ya da sonuçlara hazırlıklı olun. Eğer Türkiye bu masum inanç insanını serbest bırakıp evine, Amerika’ya göndermek için derhal harekete geçmezse, Pastör Andrew Brunson serbest kalana dek, ABD Türkiye’ye önemli yaptırımlar dayatacaktır.”