Irak’ta bulunan Şengal (Sincar) Dağı’na dün bir Amerikan birliğinin konuşlandırıldığı iddia edildi. Söz konusu iddia Şengal Kaymakamı Mehma Xelil’den geldi.

IŞİD’in 2014’te Irak’taki en sert saldırılarından birini düzenleyerek binlerce Ezidi’yi katlettiği ve o günden bu yana Türkiye’nin de sıcak bir nokta olmayı sürdüren Sincar Dağı’na bir Amerikan askeri birliğinin konuşlandırıldığı öne sürüldü.

Amerikan askerlerinin, siyasi istikrarı sağlamak için bölgeye gönderildiği ifade edildi.

‘UZUN SÜRE KALACAKLAR’

ABD ve Irak bayrakları ile askerler

Şengal Kaymakamı Mehma Xelil, Rûdaw’a yaptığı açıklamada “Dün ABD ordusuna bağlı bir birlik Şengal Dağı sınırına gitti. Bu güç Çil Mera ve Şengal Dağı’na konuşlandı. Söz konusu güç bölgedeki siyasi istikrarı sağlamak için konuşlanmıştır” cümlelerini kurdu.

Amerikan birliğinin Şengal Dağı’nda uzun süre kalacağını umduğunu ifade eden Mehma Xelil, “Gücün bölgede olması Şengalli göçzedelerin evlerine dönmesini sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Rûdaw’a konuşan Peşmerge Komutanlarından Kasım Şeşo ise “Sözü edilen güçler dünden beri bazı bölgelere yerleşti. Güney-Rojava sınırlarındaki Domiz askeri üssüne yerleşti. Ardından ise Şengal Dağı’nın Çil Mera bölgesine konuşlandı” ifadelerini kullandı.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Şengal’de Ezidileri IŞİD’den korumak için kurulan yerel Ezidi birlikleri, Türkiye tarafından ‘PKK ile bağlantılı oldukları’ gerekçesiyle tartışma konusu yapılmıştı. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi de bu birliklerin Şengal’den çekilmesi çağrısı yaparken, birliklerin Haşdi Şabi çatısı altına alınarak merkezi yönetime bağlanacağı açıklanmıştı.

Ezidi Savunma Birlikleri, yerel halka soykırım yapan IŞİD’i Şengal’den 2015 yılında çıkartmış, bölge Ekim 2017’de Irak yönetiminin kontrolüne geçmişti.

[Via Rudaw]