Kürt kadın savaşçı elinde ağır makineli silah ile yanında bir de Kürt erkek savaşçı var.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid el Muallim, petrol alanlarının kontrolü konusunda Kürt grupların Suriye ordusu ile mücadele içinde olduğunu fakat böyle bir şeyin olmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Rusya’nın Soçi kentinde mevkidaşı Sergei Lavrov ile yaptığı görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında söz alan Suriye Dışişleri Bakanı Velid el Muallim, “(Kürtler), Suriye’nin hiçbir koşul altında egemenliğinin ihlal edilmesine izin vermeyeceğini çok iyi bilir” cümlesini kurdu.

Kürtlerin miting kutlaması

Ayrıca Muallim, “ABD’nin desteği ve yardımı onları sarhoş etti. Ancak bu desteğin sonsuza dek sürmeyeceğini anlamaları lazım” diyerek ABD’nin daha önce YPG’ye verdiği silah desteğine atıf yaptı.

Suriye yönetiminden ülkenin kuzeyinde geçtiğimiz haftalarda Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu için komün seçimlerini yapan Kürtlerin özerklik talebiyle ilgili açıklama gelmişti.

Öte yandan Sputnik’in iddiasına göre, IŞİD’le mücadele sona erdikten sonra Suriyeli Kürtlerle özerklik konusunu istişare etmeye hazır olduklarını belirten Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in sözlerine yanıt veren Kuzey Suriye Demokrat Federal Sistemi Cizre Kantonu Dışişleri Eş Bakanı Abdulkerim Umar, “Bu açıklamaları olumlu ve gecikmiş buluyoruz. Bu adım, bir temel teşkil edebilir. Ülkedeki krizin çözüme kavuşturulması konusunda Şam’la diyaloğa açığız” ifadelerini kullandı.

İç Savaştan ‘Petrol Savaşına’

67 yaşında Kanadalı bir YPG savaşçısı

BBC’nin verilerine göre, 2010 yılı itibariyle, Suriye’de 2,5 milyar varillik petrol rezervi olduğu tahmin ediliyor. Savaş çıkmadan önce devletin toplam gelirlerinin yüzde 25’i petrolden geliyordu.

Suriye’nin petrol sahalarının önemli bir kısmı kuzeydoğusunda bulunuyor. Bu bölgenin kontrolü ise şu anda Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Kürtler ve Suriye devleti arasında bölünmüş durumda.

Kaynak: BBC Türkçe