Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ardından İsrail de Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) üyeliğinden çekildi.

İsrail ayrılma kararına gerekçe olarak UNESCO’nun Filistin topraklarında taraflı tutum sergilediği ve tarihi korumadığı gösterildi.

UNESCO Başkanı Audrey Azoulay tarafından yayınlanan bildiride İsrail’in, üyelikten çekildiği açıkladı.

Sponsorlu

Azoulay, İsrail Hükümeti’nin 12 Ekim 2017’de ilan ettiği kararın, bugün yürürlüğe girmesiyle çekilmesinin ardından derin üzüntü duyduklarını belirtti.

Öte yandan, ABD de “İsrail karşıtı tutumu” ve “yapısal reform ihtiyacı” gerekçeleriyle geçtiğimiz günlerde UNESCO’dan ayrıldığını açıklamıştı.

İsrail 16 Eylül 1949’dan günümüze UNESCO üyesiydi.

Peki UNESCO, İsrail ve ABD için önemli mi? Tabi ki de hayır!

UNESCO Nedir? Ne İşe Yarar?

Uluslararası Eğitim Bürosu 1925 yılında kurulan ve 2. Dünya Savaşı’nın başlamasına kadar uluslararası eğitim gelişimini destekleyen partizan olmayan bir örgüt olarak işlevselliğini korumuştur.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü ya da UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization), Birleşmiş Milletler’in özel bir kurumu olarak 1946 senesinde kurulmuştur.

UNESCO, Paris’teki genel merkezinden eğitim, bilim, iletişim ve kültür alanlarındaki küresel reformları teşvik ederek ve insan hak ve özgürlüklerine saygıyı artırarak barışı ve güvenliğini sağlamayı hedeflemektedir.

UNESCO’nun hedefleri, stratejileri ve faaliyetleri; barış inşası, çevresel sürdürülebilirlik, etik gelişme, toplumsal cinsiyet eşitliği ve yoksulluğun ortadan kaldırılması gibi küresel girişimlerini içermektedir.

Kültürler arası diyalog, uluslar arası iletişim ve bilgi paylaşımı yoluyla teşvik ediliyor.

Eğitim girişimleri, hayat boyu öğrenme kültürü geliştirmeyi, çeşitli sosyal ve etik zorlukları ele almayı ve çok kültürlü çeşitliliği teşvik etmeyi hedefliyor.

UNESCO eğitim, kültür, iletişim ve enformasyon alanlarında, ayrıca doğal, sosyal ve beşeri bilimler alanlarında geniş kapsamlı ve çeşitli projelere sponsorluk yapıyor.

UNESCO’nun birçok programı daha büyük bir hedefe hizmet ediyor: dünyanın farklı ülkeleriyle kültürleri arasındaki bağları güçlendiriyor.

Eğitim, barış inşa etme ve erişilebilirlik konularının temaları, tüm dünya vatandaşlarını kapsıyor.