Habertürk’ün haberine göre, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel’in bir SDG sorumlusu ile tokalaştığı görülüyor

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel, Koalisyon Güçleri komutanlarıyla birlikte, IŞİD’e yönelik Deyrizor’da süren operasyonu görüşmek için SDG (Suriye Demokratik Güçleri) komutanlarıyla biraraya geldi.

Irak ve Suriye’de bulunan IŞİD ile mücadele koalisyonundaki ABD’li generaller ilk kez SDG temsilcileri ile bir araya geldi.

1 Mayıs’ta başlatılan Deyrizor operasyonunun görüşüldüğü toplantının fotoğrafları koalisyonun sosyal medya hesabından paylaşıldı.

Habertürk’ün haberine göre, fotoğraflarda, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel’in bir SDG sorumlusu ile tokalaştığı görülüyor.

Görüntüler, “Koalisyon ve ABD’li generaller, Suriye Demokratik Güçleri ortaklarımız ile DEAŞ’a karşı Orta Fırat Vadisi’ndeki mevcut operasyonlar hakkında daha iyi anlaşmak için buluştuk. 1 Mayıs’ta operasyon başlatılmıştı; DSG, 64 kilometrekare bölgeyi teröristlerden temizlemiş, bu da DEAŞ’tan temizlenen alanı toplam 5 bin kilometrekarenin üzerine çıkartmış” notu ile servis edildi.

Öte yandan, Cizre Fırtınası Hamlesi kapsamında Deyrizor kırsalında ilerleyen SDG, IŞİD’in işgali altındaki Fırat’ın doğusundaki tüm alanları çembere aldığını açıkladı.

Fırat nehrinin kıyısında IŞİD’den en son alınan Baxozê köyünün stratejik konumunun yanı sıra, IŞİD’in Suriye-Irak sınırında işgal altında tuttuğu son yerleşim alanı olan Hecîn ilçesi ile ulaşımı sağlayan karayolu üzerinde bulunduğu ifade ediliyor.