DAEŞ’le Mücadelede Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay Sean Ryan, Türkiye’nin Irak operasyonunun Irak hükümeti ile yakın koordinasyon içinde olması gerektiğini ifade etti.

Sean Ryan, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin Irak operasyonu Irak hükümeti ile koordine içinde olmalı. Türkiye yakın bir müttefiktir ve koalisyonun bir üyesidir. IŞİD’in ortadan kaldırılması koalisyonunun amacına yönelik bir kargaşanın çıkarılmaması gerekir” ifadelerini kullandı.

Ryan, Suriye’de IŞİD’e yönelik bir operasyona ilişkin ise, kesin bir tarih belirlemeyeceklerini fakat IŞİD’in tamamıyla ortadan kaldırılması amacıyla bir operasyon yapılması gerektiğini söyledi.

Ryan ayrıca, koalisyonun Suriye’de IŞİD’in örgütlenmeye yönelik çalışmalarını engellediğini belirtti.

Ryan’ın açıklamaları, Türkiye’nin PKK ile mücadale iddiasıyla Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırlarından 20 km içeriye girdiği bir döneme denk geldi.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Kandil operasyonu başladı!

Üst üste gelen çatışma haberlerinin ardından flaş bir iddia ortaya atılmıştı!

Ortaya atılan iddialara göre, TSK, PKK’nın komuta merkezlerinden biri olarak bilinen Kandil’e yönelik operasyon başlattığı öne sürülmüştü.

TSK askerleri tatbikatta

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, TSK, Kuzey Irak’taki Hakurk, Bermize, Kalereş ve Sidekan’ı içine alan Bradost bölgesinde kontrolü ele geçirdiği de iddia edilmişti.

Bir diğer iddiaya göre ise TSK’nın Kuzey Irak’ta, 22 kilometre derinliğe ulaştığı yönünde.

Türk askerinin, Kandil’e açılan bölge olarak bilinen Barazgir Vadisi’ne de giriş yaptığı da öne sürülüyordu.

Operasyonların yapıldığı belirtilen bölgelerle ilgili olarak ise PKK’nın silahlı kanadı olarak bilinen HPG’den de açıklama gelmişti.

Kuzey Irak’ta 22 kilometre derinliğe indiği iddia edilen TSK, PKK’nin Türkiye’ye geçişlerinde ve cephe gerisi lojistik üsler diye adlandırdığı sınır hattının derinliklerindeki Hakurk, Bermize, Kalereş ve Sidekan bölgelerini içine alan ve bölgenin fiziki koşullarının en zorlu olduğu Bradost bölgesinde kontrolü tamamen ele geçirmişti.

Gazete Habertürk’ten Çetiner Çetin’in haberine göre Bradost bölgesi, Şemdinli hattından Hakkâri, Van, Ağrı, Bitlis Erzurum, Erzincan ve Ermenistan’a kadar uzanan bir geçiş üssü olarak kullanılıyordu. Bölgenin kontrol altına alınması, bu hattan geçişlerin önünü kesecek.

‘KANDİL’İN KAPISI BARAZGİR VADİSİ’

PKK gerillaları

Bradost-Sidekan bölgesinde operasyonlar sıklaşırken, TSK, Kandil’in en kritik kapısı ve geçiş noktası olan Barazgir Vadisi’ne ulaşmıştı. Kaynaklar, Barazgir Vadisi’nin çok büyük öneme sahip olduğu, zira bu vadinin ağzının tutulması halinde PKK’nın kuzey yönlü hareketinin büyük ölçüde engelleneceğini söylüyordu. Bradost bölgesindeki faaliyetlerin tamamlanmasıyla Barazgir’de yığınakların artırılacağı ve Kandil için hazırlıkların koordinasyon merkezinin bu bölgeden gerçekleşeceği belirtilmişti.

NEDEN BRADOST ve BARAZGİR?

Bradost ve Barazgir bölgeleri örgüt için stratejik öneme sahip. Bradost bölgesi Türkiye’ye geçişlerde kullanıldığı belirtilirken, Barazgir Vadisi ise Kandil’den Sincar-Suriye’nin kuzeyine geçişlerde üs olarak kullanıldığı söylenmişti.

Bradost’un kontrol altına alınmasıyla ‘kuzey geçiş’ hattı kapanırken, Kandil’e açılan Barazgir’de kontrol sağlandığı takdirde Sincar ve Suriye’ye geçiş hattı kapanacaktı.

Kandil operasyonuna ciddi katkı vermesi planlanan ve bu konuda 4 görüşme gerçekleştirilen İran Genelkurmay Başkanlığı’nın, Kandil’in İran sınır hattı içinde yer alan köyleri önümüzdeki salı gününe kadar boşaltacağı belirtildi. Bölgede askeri yığınak içinde hazırlık yapan İran da Operasyon sürecinde Türkiye’ye destek sağlayacaktı.

HPG’den Hakurk ve Bradost bölgeleri için açıklama geldi

Hakurk 

HPG’den yapılan açıklamaya göre Hakurk bölgesinde örgüt mensuplarının TSK askerlerine yönelik saldırı gerçekleştirdiği aktarılmıştı.

Bradost

HPG ayrıca, Kuzey Irak’ta ve Hakkari’de de sıcak çatışmaların meydana geldiğini açıkladı. Örgütün yaptığı açıklamada TSK’ya yönelik saldırıların gerçekleştirildiği ifade edilmişti.

Açıklamada gerçekleştirilen saldırılar sonucunda meydana gelen ölümlere ilişkin de bilgilendirilme yapılmıştı.

Kamuoyunda yer alan bu iddialara ise hükümetten de açıklamalar geldi.

Bakanlar Kurulu sonrası ilk açıklama: Türkiye, Kandil’e operasyon yapabilir

Eski hükümet sisteminin son Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanmıştı.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapmıştı. Bozdağ, “Türkiye, Kandil’e operasyon yapacak mı” sorusuna yanıt olarak, “Kandil’e defalarca operasyon Türkiye yaptı. Kandil’e Türkiye bundan sonra da girebilir, her an her şey olabilir” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan ‘Kandil operasyonu’ açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’ta ileri üs noktaları kurduğunu söyleyerek, “Kandil bizim için artık uzak bir hedef değil. Kuzey Irak bölgesinde Hakurk hattında birçok noktaya kadar epey bir yer ele geçirildi” ifadelerini kullanmıştı.

Anadolu Ajansı Editör Masası programında konuşan Bakan Soylu, “Milletimiz ‘Kandil ne olacak’ diye bir problem düşünmesinler. Bizim için şu anda zamanlama önemli” dedi.

Soylu, Kandil’e yönelik operasyon ile ilgili, bunun bir operasyon meselesi değil, bir zamanlama meselesi olduğunu belirtmişti.