Afrin’e yönelik askeri harekat başlatan ve sırada Menbiç’in olduğunu belirten Türkiye ile SDG’yi destekleyen NATO müttefiki ABD arasındaki gerginlik giderek yükseliyor.

IŞİD’le mücadele koalisyonunun en üst düzey ABD’li komutanı Korgeneral Paul E. Funk, ABD birliklerinin Türkiye’nin itirazlarına rağmen Menbiç’te kalacağını belirtti.

Funk, ‘Türkiye’nin tehditlerinden çekinip çekinmediğine’ sorusuna ise “Endişlenmiyorum. Benim iş tanımımda endişelenmek yok. Benim işim savaşmak” yanıtını verdi.

Associated Press’te (AP) yer alan habere göre, Menbiçteki askerleri ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Korgeneral Funk, “Biz IŞİD’in kalıcı yenilgisinin sürmesini sağlama alma amacıyla bu bölgedeyiz” cümlesini kurdu.

Koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon ise Funk’ın Menbiç’e ziyaretini Twitter’dan duyurdu.

Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü YPG’nin çoğunlukta olduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Menbiç’i IŞİD’den 2016 yılında kurtarmıştı.

Sınır kasabasının örgütten alınmasından sonra bölgeye askerlerini konuşlandıran ABD askerleri, sıklıkla bölgede devriye görevine devam ediyor.

Daha önce ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel de ABD askerlerinin Suriye’nin kuzeyindeki stratejik öneme sahip Menbiç bölgesinden çekilmeyeceklerini açıklamıştı.

Suriye Demokratik güçleri

Gazetecilere açıklamasında Türkiye’nin itirazlarına rağmen ‘ABD’nin DSG’ye olan desteğinin süreceğini’ ve ‘ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki askeri varlığının amacının gerginliği azaltmak’ olduğunu söyleyen Korgeneral Funk, ‘Türkiye’nin tehditlerinden çekinip çekinmediğine’ ilişkin soruyu da “Endişlenmiyorum. Benim iş tanımımda endişelenmek yok. Benim işim savaşmak” şeklinde yanıtladı.

Ayrıca Korgeneral Funk “SDG liderliğine güveniyorum. Kimse yapamazken onlar Rakka’yı geri aldı. Bence bu onlara masada bir sandalye kazandırdı” cümlelerini kurdu.

SDG, ABD’nin de desteğiyle IŞİD’in sözde başkenti Rakka’yı geçen yıl ekimde örgütün elinden geri almıştı.

Menbiç’te gazetecilere konuşan ABD’li Tümgeneral James Jarrard da ABD askerlerinin ne kadar süre daha Suriye’de kalacağını söylemenin imkanı olmadığını ifade ederek “Şu anda askeri rol açık şekilde tanımlandı ve bu da şu anda SDG’yi desteklemek” cümlesini kurdu.

[Via Sputnik]