ABD’li General: Ben PKK’ye demokrat diyorum

ABD'li General Raymond Thomas

Alman ARD kanalında, Suriye’de ABD ile YPG arasındaki işbirliğine ilişkin dikkat çekici bir program yayımlandı.

Almanya’dan yayın yapan TV kanalı ARD’nin ‘Panorama’ adlı programında, Alman solunun PKK’ya bakışı ve ‘anti-emperyalizm söylemi’ incelemeye alındı.

Programda, “Alman solunun en iyi dostu olarak değerlendirilen PKK, nasıl oluyor da emperyalist olarak ifade edilen ABD ile birlikte çalışıyor?” şeklinde bir soru soruldu.

Programda, Suriye’deki ABD kuvvetlerinin en üst düzey komuta merkezinde bulunan isim General Raymond Thomas ile yapılan röportajda ABD’li general, PKK ile ‘müttefik’ olduklarını kabul etti, “Ben onlara Marksist değil demokrat diyorum” dedi.

Ayrıca programda PKK’nın ‘ABD’yi emperyalist bir güç‘ olarak görmesine rağmen, Suriye’de ABD ordusu ile birlikte çalıştığına dikkat çekildi.

Programda, bölgeye göre isimler değişse dahi (YPG, SDG), tamamının PKK olduğu ve gerçeğin ABD tarafından gayet iyi bilindiği belirtildi.

PKK ile ABD arasındaki ‘silah kardeşliği’nin o denli ileri gittiğinden bahsedilirken, ABD ordusunun özel kuvvetlerinin PKK’ya ait sembolleri omuzlarına takarak basına poz verdikleri kaydedildi.

ABD ordusuna bağlı askerler -bir tane askerin kolunda YPG arması yer alıyor

Suriye’deki ABD işgal kuvvetlerinin en üst düzey komuta merkezindeki isim olan General Raymond Thomas ile yapılan röportaja da yer verilen programda, ABD’li general, IŞİD’de karşı verdiklerini iddia ettikleri mücadelede PKK ile ‘müttefik’ olduklarını kabul ediyor.

Bir gazetecinin, “PKK Marksist bir örgüt değil mi?” sorusunu yanıtlayan ABD’li general, PKK üst düzey yöneticileri ile yaptıkları toplantıda kendilerine yeni bir isim almalarını önerdiğini belirterek, “Ben onlara Marksist değil, demokrat diyorum” dedi.

Rakka kuşatmasında ‘YPG’ tartışması yaşanmıştı.

Suriye’deki Amerikan ordusu sözcüsü Ryan Dillon ise kendisiyle yapılan röportajda, “Hangi silahları Kürtlere verdiniz?” sorusunu, “hemen her şeyi” diye yanıtlıyor.

ABD’nin Suriye’deki ordu sözcüsü Dillon, PKK’nın ‘solcu’ bir örgüt olmasının önem taşımadığını, çünkü ‘cephede farkın silikleştiğini’ belirtiyor.

Programda, ‘Düşmanımın düşmanı dostumdur‘ yaklaşımının hem ABD hem de PKK açısından benimsendiğinin altı çizilirken, Alman solunun da ‘bu çelişkiye” göz yummasına dikkat çekildi.

En son olarak bir yürüyüşte PKK’ya destek veren Alman solcularına mikrofon uzatılan programda, PKK’nin anti-emperyalist söylemi ile emperyalist ABD arasındaki işbirliği arasındaki çelişkiler soruluyor.

Kendilerine yöneltilen bu soru karşısında Alman solcuları, sözü geçen çelişkiyi kabul etmelerine rağmen PKK’yi anti-emperyalist bir örgüt olarak kabul etmelerine de dikkat çekiliyor.