Kıyamet Günü Makinesi: Nükleer Stratejistin İtirafı‘ adlı bir kitabın yazarı ABD’li askeri uzman Daniel Ellsberg, 3. Dünya Savaşı’nın olası nedenlerini ve sonuçlarını anlattı.

San Francisco Chronicle’te yer alan habere göre olası bir savaş, kitle iletişimde kesintiler, medyadaki yalan haberler veya düşüncesiz bir emir nedeniyle çıkabilir.

Örneğin; Washington veya Moskova’da terör saldırısı olduğuna dair bir yalan haber, nükleer savaşın patlak vermesi için yeterli sayılabilir. Çünkü; ülkeler arası gerilmenin nereye ulaşacağını kimse tahmin edemez.

Sponsorlu

Önde gelen devletlerin gereğinden fazla nükleer güce sahip olduğunu vurgulayan Ellsberg, kapsamlı bir nükleer savaş başladıktan birkaç gün sonra milyonlarca insanın hayatını kaybedeceğini ve bunun insanlığın yok olmasına yol açabileceğine dikkat çekti.

‘ABD, Nükleer Bir Savaştan Galip Çıkacağını Düşünen Tek Ülke’

Ellsberg, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin kitle imha silahlarına yaklaşımının kendisini tedirgin ettiğini söyleyerek şu cümleleri kurdu:

  • ABD, kitle iletişim silahları ve nükleer bombalarla savaş kazandığına inanan dünyanın tek ülkesi.
  • Biz, bunun meşru bulunduğuna inanan tek ülkeyiz. Silahlara yönelik bu yaklaşım çok tehlikeli.

Öte yandan Ellsberg, kitabında 3. Dünya Savaşı’nı önlemek için bazı tavsiyeler verdi.

Askeri uzmana göre Amerika Birleşik Devletleri (ABD) savaş ilan etmemeli ve nükleer silah kullanan ilk taraf olmamalı.

Nükleer silahla şaka yapmak çok tehlikeli ve bu durum, sadece üçüncü dünya ülkelerinin ‘çılgın’ liderleri için geçerli değil.