ABD’li 66 senatör, Türkiye’de tutuklu olarak yargılanan rahip Andrew Craig Brunson için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yolladı.

Gönderilen mektupta, Brunson için “siyasi rehin” tanımlaması yapıldı.

ABD’li 66 senatör, Türkiye’de tutuklu olarak yargılanan rahip Andrew Craig Brunson ile ilgili olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazdı.

Mektubun imzacılarından James Lankford ve Jeanne Shaheen, Türk yetkilileri hedefleyen yaptırımlar için girişimlerini sürdüreceklerini belirtti.

Sputnik’in Amerikan NBC kanalından aktardığı habere göre, Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti’den 66 senatör, rahip Andrew Craig Brunson davası nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup gönderdiklerini açıkladı.

Andrew Craig Brunson ile ilgili görsel sonucu

Mektupta, rahip Brunson’un “casusluk” ve “FETÖ üyesi” olduğu suçlamalarının yer aldığı iddianame için “meçhul suçlamalar, hayaller ve rastgele karakter karalamalarının saçma bir toplamı” denildi.

‘BRUNSON SİYASİ REHİN’

Brunson’un “siyasi rehin” olarak tanımlandığı mektupta, “Brunson’ın Türk hükümetinin bazı unsurları tarafından siyasi rehin olarak alındığını, bunun iki büyük ülke arasındaki uzun süreli ortaklığa zarar veriyor. Türkiye’nin hukuka saygılı ABD vatandaşları ve çalışanlarına herhangi bir baskıya maruz kalmadan seyahat, yaşama ve çalışma hakkını sağlanması için bazı önlemlerin gerekli” denildi.

Mektubun imzacılarından Cumhuriyetçi Senatör James Lankford ile Demokrat Senatör Jeanne Shaheen, Türk yetkilileri hedefleyen yaptırımlar için adım atacaklarını açıkladı.

Senatörler Brunson’a karşı yöneltilen suçlamaları “uydurma” ve tutukluluk halini ise “rehin alma” olarak nitelendirdi.

Trump da Paylaşım Yapmıştı

ABD Başkanı Donald Trump

İki gün önce ABD Başkanı Donald Trump da Türkiye’de casusluktan tutuklu bulunan papaz Andrew Craig Brunson’ın Türkiye’de zulmün gördüğünü belirtmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, İzmir’de FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk iddiasıyla 35 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan ABD’li din adamı Andrew Craig Brunson hakkında Twitter’da paylaşımda bulunmuştu.

Trump attığı tweet’te, “ABD’de iyi bir centilmen ve Hristiyan lider olan papaz Andrew Brunson yargılanmaksızın Türkiye’de zulüm görüyor. Ona bir casus diyorlar ama ben ondan daha çok casusum. Umarım onun ait olduğu güzel ailesine, evine dönmesine izin verilir” ifadelerini kullanmıştı.