Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde YPG’ye karşı düzenlemeyi planladığı harekatla ilgili Brüksel’den Ankara’ya uyarı geldi.

YPG militanları Türkiye sınırında fotoğraf çektirirken

Avrupa Birliği (AB) Türkiye’nin IŞİD’e karşı yürütülen savaşı baltalayacak ‘tek taraflı bir eylemden sakınmasını’ istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, birkaç güne kadar Suriye topraklarında Fırat’ın doğusunda kalan YPG kontrolündeki bölgeye operasyon başlatılacağını açıklamış, YPG’nin çatı örgütü Suriye Demokratik Güçleri (SDG) komutanlarından Mazlum Kobani de buna ‘en güçlü şekilde karşılık vereceklerini’ söylemişti.

DW Türkçe’nin haberine göre, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, operasyonun ‘endişe kaynağı’ olduğunu söyledi.

Mogherini yazılı olarak yaptığı açıklamada, Türkiye’yi AB’nin önemli bir ortağı ve Suriye krizi nedeniyle bölgede ‘kritik düzeyde önemli bir aktör’ olarak tanımladı.

Mogherini, AB ile Türkiye’nin ortak amacının Suriye ve bölgede şiddeti durdurmak, terörü yenmek ve istikrarı sağlamak olduğunu bildirdi.

Açıklamasında IŞİD’e karşı savaşın sonlarına yaklaşıldığının altını çizen Mogherini, bu örgütün yenilmesinin 2011’den beri devam eden Suriye krizine sürdürülebilir bir çözüm bulunması için vazgeçilemez bir hedef olduğunu ifade etti.

“Bu kapsamda Türkiye ile Menbiç arasındaki yol haritasının ivedilikle uygulanması çok önemli” diye Mogherini, Suriye’nin kuzeyinde her kesimce kabul edilebilir bir sonucun Türkiye’nin güvenlik endişelerini kapsarken, IŞİD’e karşı yürütülen operasyonların sekteye uğratılmaması gerektiğini belirtti.

Son olarak, ABD olası bir harekatı IŞİD’e karşı savaşan askerlerini tehlikeye atacağı gerekçesiyle ‘endişe verici’ ve ‘kabul edilemez’ bulduğunu açıklamıştı.