Türkiye’nin 24 Ağustos günü Cerablus’ta sabah saat 04.00 itibariyle başlayan ve IŞİD’i hedef alan askeri operasyonu ile ilgili ABD’den YPG açıklaması geldi.

24 Ağustos sabahında gerçekleştirilen operasyon öncesinde dün akşam saatlerinde de yine IŞİD’in elinde bulunan bölgeler ile birlikte PYD’nin silahlı kolu YPG’yi de obüslerle hedef almıştı. Konuyla yakından ilgilenen ABD’den YPG’nin vurulmasıyla ilgili açıklama geldi. Açıklama Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner tarafından yapıldı. Açıklamada, “Tansiyonun yükselmemesi için çalışıyoruz. Her iki tarafa da burada asıl düşmanın IŞİD olduğunu hatırlatmaya çalışıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

ypg tsk-min

Türkiye ve Rusya arasında oluşan sorunların çözülmesine ilişkin olarak İncirlik Üssü’nün kullanımına yönelik bir soruyu da yanıtlayan Toner, özel diplomatik konuşmalarda konuyu ele aldıklarını belirtti. Toner, İncirlik’in kullanımına izin verdiği için Türkiye’ye müteşekkir olduklarını anlattı.

Konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan gelen açıklamada, YPG’nin de IŞİD gibi bir terör örgütü olduğu ifade edildi.