Washington ile Ankara arasında ABD’li rahip Andrew Brunson’ın yargılanma süreciyle başlayan gerilim yükseliyor. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ‘Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulayacaklarını’ söyledi.

Pence resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Türk hükümetine, ABD Başkanı adına bir mesajım var. Pastör Andrew Brunson’ı şimdi serbest bırakın ya da sonuçlara hazırlıklı olun.

Eğer Türkiye bu masum inanç insanını serbest bırakıp evine, Amerika’ya göndermek için derhal harekete geçmezse, Pastör Andrew Brunson serbest kalana dek, ABD Türkiye’ye önemli yaptırımlar dayatacaktır.”

‘Yaptırım tehdidinden sonra dolar yükseldi!’

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’nin açıklamaları kurdaki yükselişte etkili oldu.

Pence, Türkiye’de ev hapsinden bulunan ABD’li Brunson’ın serbest bırakılmazsa, Türkiye’ye yaptırım uygulayacağını söylemesi Dolar kuru, TSİ 17:26’da 4.88 seviyesinin üzerine çıktı.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

PKK ve FETÖ adına casuslukla suçlanan ABD’li din görevlisi Pastör Andrew Brunson hakkında verdiği ev hapsine alınma kararının ardından Brunson cezaevinden tahliye edilmişti.

15 Temmuz darbesinin ardından gözaltına alınan ve 21 aydır tutuklu bulunan Brunson tahliyenin ardından ev hapsine alınmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo bu kararı memnuniyetle karşılamakla beraber yeterli bulmadıklarını vurgulamıştı.