Ev hapsine alınan Rahip Brunson’un serbest bırakılması gerektiğini belirten ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye’ye yönelik tehditvari bir mesaj daha verdi: “Türkiye, Başkan Trump’ın kararlılığını test etmemeli.”

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Twitter’dan paylaştığı mesajda, “Rahip Brunson Türkiye’de tutuklu masum bir insan ve hukuk kurallarına göre serbest kalması gerekir. Türkiye, Başkan Trump’ın kararlılığını test etmemeli. Trump, yurtdışında haksız yere tutuklanan Amerikalılar’ın Amerika’ya, eve dönmeleri konusunda kararlı” ifadelerine yer verdi.

Pence, ikinci bir tweet daha attı ve şöyle dedi:

Sponsorlu

“Başkan ve ben, Rahip Brunson’un serbest kalması ve ailesine, arkadaşlarıva ve Amerika’daki kilisesine dönmesi konusunda kararlı olmaya devam edeceğiz. Her Amerikalı Rahip Brunson ve eşi Noreen için, inançlı Brunson’un eve dönmesi için dua etmeli”

Beyaz Saray’dan İlk Açıklama

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders bugünkü düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ekonomisi, rahip Andrew Brunson’ın durumu ve Türkiye’nin bugün uygulamaya koyduğu gümrük tarifeleri üzerine açıklamalarda bulundu.

Sözcü Sanders, Türkiye’nin bugün açıkladığı gümrük tarifelerini üzüntü verici olarak değerlendiren Sarah Sanders, bunu “yanlış yönde atılmış bir adım” adım olarak niteledi. Sözcü, Amerika’nın gümrük tarifelerini güvenlik gerekçeleriyle aldığını, Türkiye’nin ise “misilleme” amacı güttüğünü belirtti.