Geçtiğimiz hafta AK Parti Genel Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen ve Pazartesi günü de Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç kentini ziyaret eden iki ABD’li senatörden biri olan Lindsey Graham, Reuters haber ajasına konuştu.

ABD'li senatörler Lindsey Graham ve Jeanne Shaheen'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmeden bir kare.
ABD’li senatörler Lindsey Graham ve Jeanne Shaheen’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmeden bir kare.

ABD’li senatör, Kuzey Irak’ı da kapsayan tur kapsamında geldiği bölgedeki Bağdat ziyareti esnasında yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’la gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin de konuştu.

Cumhuriyetçi senatör Graham, Ankara’daki temaslarında ABD’nin Suriye’den ayrılmasının sonuçlarının “iyi olmayacağını”, bu nedenle bölgede kalmalarının Türkiye’nin avantajına olduğunu anlatmaya çalıştığını ifade etti.

ABD’li senatör Erdoğan’la gerçekleştirdiği görüşmede şu cümleleri kullandığını açıkladı: “Suriye’de Türk ordusunun yeni harekâtlara girişmesini de istemezsiniz, aksi takdirde kendinizi bir bataklıkta bulursunuz”

YPG’nin Menbiç’ten Çekilmesi 4 Temmuz İtibariyle Başladı

Türkiye ve ABD geçen ay, Ankara tarafından terör örgütü olarak kabul edilen YPG’nin Menbiç’ten çıkarak Fırat Nehri’nin doğusuna çekilmesi konusunda anlaşmaya varmıştı.

Türkiye, PKK’nın Suriye’deki uzantısı olarak gördüğü YPG’nin, Fırat’ın batısına geçmesini kırmızı çizgi olarak görüyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaklaşık iki hafta önce yaptığı açıklamada, 4 Haziran’da başlayan bir aylık hazırlık çalışmalarının bitiminin ardından YPG’lilerin 4 Temmuz’dan itibaren Menbiç’ten çekilmeye başlayacağını ifade etmişti.

Türk ve ABD birlikleri geçtiğimiz aydan beri Menbiç’in çevresinde devriye geziyor.

Reuters’a konuşan senatör Graham, YPG’lilerin Fırat’ın doğusunda, yani Menbiç’e yaklaşık 20 kilometrelik bir uzaklıkta konuşlanmasının “yeterli olması gerektiğini” söyledi.

Ayrıca ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi üyelerinden Graham, Menbiç ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ABD’li Senatörler Menbiç’te!

ABD Senatörü Lindsey Graham ve Jeanne Shaheen, Erdoğan’la 29 Haziran tarihinde gerçekleştirilen görüşme sonrasında Menbiç’e giderek Askeri Meclis yetkilileriyle de görüşme yaptı.

Silah Hizmetleri Komite Üyesi Graham: Başkan Trump’a Söyleyeceğim

Graham ve beraberindeki Demokrat senatör Jeanne Shaheen, Menbiç ziyareti sırasında kentin kontrolünü elinde bulunduran askeri yetkililerle bir araya gelmişti.

Senatörler, Menbiç Askeri Konseyi’nden komutanlara, Amerikan askerlerinin bölgede kalmasının önemi konusunda ABD Başkanı Donald Trump’ı bilgilendireceklerini belirtmişlerdi.

Ayrıca ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi üyelerinden Graham, “Başkan Trump’a, size yardımcı olmak için burada kalmamızın önemli olduğunu söyleyeceğim. Sizler ABD’nin dostlarısınız ve biz buradan ayrılırsak korkunç olur” ifadelerini kullanmıştı.

Trump Nisan ayı başında yaptığı açıklamada, Suriye’deki ABD güçlerini bu ülkeden çekmek istediğini açıklamıştı. Fakat askeri danışmanları ve Pentagon, Trump’ı IŞİD bölgede tamamen yenilene kadar bu kararını ertelemesi için başkanı ikna etmeye devam ediyor.

[Via Deutsche Welle Türkçe-Reuters]