ABD Savunma Bakanı James Mattis, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alma kararı hakkında yeni bir açıklama yaptı. Mattis, “Türkiye’nin NATO’ya Rus hava savunma sistemlerini getirme kararının ABD’yi endişelendirdiği açık” cümlesini kurdu.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma sistemleri satın alma kararının kendilerini endişelendirdiğini belirtti.

Mattis, “Türkiye’nin Rus hava savunma ve füze sistemlerini bir NATO ülkesine getirmesi – bunu NATO’ya entegre edemeyeceğimiz açık. Evet bu bizi endişelendiriyor ve bunu tavsiye etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Mattis, Türkiye’nin S-400 füze savunma sistemi ve F-35 alma planı sorulduğunda; Rus sisteminin NATO müttefiklerine entegre edilmesine karşı olduğunu ifade etti.

“BUNA MÜSAMAHA GÖSTERMEYİZ”

S-400 füze sistemi

Mattis, “Türkiye’nin bir karar vermesi lazım. Egemen bir karar. Türkiye’nin NATO’ya Rus hava savunma sistemlerini getirme kararının bizi endişelendirdiği açık. Buna müsamaha göstermeyiz” dedi.

ABD SURİYE’DEN NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

ABD askerleri

Mattis ”Suriye’den ne zaman çekilecekleri sorusuna” 3 şey gerçekleşmeden olmaz şeklinde yanıt verdi.

Mattis sözlerine ”DEAŞ tamamen yok edilinceye, yerel güçlerin eğitimi tamamlanıncaya, Cenervre süreci ile iç savaş sona erdirilinceye kadar çekilmeyeceğiz.” şeklinde devam etti.