ABD’nin Menbiç’te iki üs inşa ettiği iddia edilmişti.

Fransız ajansı AFP de iki Amerikan üssünü görüntüleyip bölgeye gönderilen takviye Amerikan güçlerini haberleştirdi.

Fırat Nehri’nin batısında, YPG’nin çoğunlunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolünde bulunan Menbiç’le ilgili haberler gelmeye devam ediyor.

Trump’ın Suriye’den ‘çekileceğiz’ açıklaması sonrası ABD bölgedeki varlığını güçlendirmeye devam ediyor.

‘ABD İKİ ÜS KURUYOR: İLKİ DADAT’IN GÜNEYDOĞUSUNDA, İKİNCİSİ GÜNEYİNDE’

AFP, Dadat köyünde inşasının devam ettiği anlaşılan, ama Amerikan bayrağı çekilen ABD üssünü görüntüledi.

ABD ordusunun Menbiç’in kuzeyindeki Dadat köyünün güneydoğusunda gözlem noktası olarak kullandığı bir alanı genişleterek üsse çevirdiğini, öne sürülmüştü, Sözkonusu üs, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi içindeki Cerablus ilçesi ile Menbiç cephe hattını birbirinden ayıran Sacu Çayı’na 8 km uzaklıkta yer alıyor.

AFP de Ankara’dan Menbiç’i hedef gösteren açıklamalar üzerine bölgede SDG’nin siper kazdığını, kontrol noktaları oluşturduğunu ve ABD ordusunun hem karada hem de havada devriye gezdiğini aktardı.

AFP, Menbiç'e takviyeye gelen ve bölgede devriye gezen ABD liderdiğindeki koalisyona bağlı zırhlı araçlarının görüntülerini yayımladı.

‘ÖSO İLE YPG MEVZİLERİ ARASINDA SADECE BİRKAÇ YÜZ METRE VAR’

Menbiç’in kuzeyindeki Cerablus ile batısındaki el Bab’ı TSK-ÖSO’nun kontrol ettiğine dikkat çeken AFP, kuzeyde ÖSO ile SDG’nin mevzileri arasında sadece birkaç yüz metre mesafe olduğunu vurguladı.

‘TÜRK TEHDİTLERİNİ CİDDİYE ALIYORUZ’

AFP’ye konuşan SDG’den Kürt savaşçı Şiyar Kobane ”En yüksek alarm düzeyindeyiz. Geceleri hep çatışma çıkıyor. Mevzilerimize topçu ateşi açıyorlar” derken SDG’ye bağlı Menbiç Askeri Konseyi Başkanı Muhammed Ebu Adil ”Türk tehditlerini ciddiye alıyoruz” vurgusu yaptı.

‘KAMUFLE EDİLEN ABD ÜSSÜ’

ABD ordusunun bölgede devriyelerini artırdığına yer veren haberde, Amerikan zırhlı araçlarının ve helikopterlerinin devriye gezdikten sonra Menbiç yakınında taş-toprak yığınları ve zeytin ağaçları arasında kamufle edilen bir üsse geri döndükleri belirtildi. AFP, Dadat köyünde inşa halinde olan ABD üssünün ve Halep ile Menbiç’in kuzeyi arasında yer alan Asaliyah köyünde olduğunu söylediği bir diğer ABD üssünün görüntülerini yayımladı.

Şubat sonunda Sputnik’e bilgi veren bir SDG yetkilisi, ”ABD, Türkiye Menbiç’e müdahale etmesin diye kentte bir askeri üs kurdu. Üsse bayrağını dikti. Bayrağını dikmesiyle, ‘Türkiye’ye ben buradayım, saldırı yapamazsın’ mesajı veriliyor” demişti.

‘350 KOALİSYON ASKERİ VAR’

Suriyeli muhaliflerin İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre Menbiç çevresinde çoğu ABD’li 350 koalisyon askeri bulunduğunu aktaran AFP, Menbiç Askeri Konseyi, Gözlemevi ve Suriye hükümetine yakın El Vatan gazetesine göre koalisyonun Menbiç’e takviye olarak asker, ağır top ve diğer teçhizatlar gönderdiğini kaydetti.

‘TRUMP’A RAĞMEN KÜRTLER ÇEKİLME BEKLEMİYOR’

ABD Başkanı Donald Trump’ın perşembe günü tez zamanda Suriye’den çekileceklerini söylemesinden sonra bile AFP muhabirinin takviye Amerikan birliklerini gördüğünü belirten haberde, Trump’ın açıklamasının aynı gün Menbiç’te koalisyona bağlı bir Amerikalı ve bir İngiliz’in patlama sonucu ölmesine denk geldiğine dikkat çekildi.

Kürtlerin tek taraflı ilan ettiği ‘Kuzey Suriye Federasyonu’nun dışişleri yetkililerinden olan Abdülkerim Ömer, ABD güçlerinin Suriye’yi tez zamanda terk etmesini beklemediklerini söyledi. Cezire Kantonu Dışişleri Konseyi Eşbaşkanı Ömer, ”ABD’nin çekilmesinden söz etmek için çok erken. Terörizm (IŞİD) hala mevcut” dedi.

[Via AFP, Sputnik]