ABD, çatışma riskine karşı koalisyona ait zırhlı araçların Menbiç’te devriye gezdiğini açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay John Dorrian, Menbiç yakınlarında ÖSO ve YPG arasında yaşanabilecek çatışmaları engellemek için koalisyona ait zırhlı araçların devriye gezdiğini açıkladı.

Daha önceki haberimizde “ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun Menbiç’in kuzeyine askeri yığınak yaptığı ve bölgede devriye gezdiğine” dair bilgiler paylaşmıştık. Albay Dorrian basında sık sık bu haberlerin paylaşılması üzerine Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı.

Sözcü, “CJTFOIR (Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu) bu adımı, koalisyon üyelerine ve ortaklarına güvence vermek, saldırıları caydırmak ve IŞİD’in yenilmesine odaklanmaya devam etmek üzere attı” cümlesini kurdu.

6 Mart 2017 Pentagon, Menbiç kentinde durumun oldukça karmaşık bir hal aldığını ve mücadelenin IŞİD’e karşı yürütülmesini sağlamak amacıyla bölge için “caydırıcı ve temin edici” yeni bir misyon kapsamında şehir merkezine ek askeri güç aktardıklarını açıkladı.

ABD ordusuna bağlı askerler -bir tane askerin kolunda YPG arması yer alıyor [Foto: ARŞİV]
Dorrian, “CJTFOIR düşmanca hareketleri caydırmak, yönetişimi iyileştirmek ve her herhangi bir örgütün orada daimi bir varlığının bulunmadığını temin etmek için Menbiç civarındaki kuvvetleri artırmıştır” paylaşımında da bulundu.

Daha önce de ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan açıklamada Menbiç’e Suriye rejimi ve Rusya’ya ait zırhlı araçların, insani yardım konvoylarına eşlik ederek ilçeye girdiği belirtilmişti.