ABD Dışişleri Bakanlığı, İran’daki gösterileri yakından takip ettiklerini belirterek, olaylar sırasındaki tutuklamaları kınadıklarını aktardı.

Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert, İran’daki hükümet karşıtı gösterilere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Ülkenin farklı bölgelerindeki barışçıl gösteri haberlerini takip ettiklerini söyleyen Nauert, şunları ifade etti:

Sponsorlu

“İran’ın liderleri, zengin tarihi, kültürü olan varlıklı bir ülkeyi, şiddet, kan ve kaos ihraç eden ekonomisi bitmiş dolandırıcı bir ülkeye çevirdi. Başkan Trump’ın da söylediği gibi İran liderlerinden en çok zarar görenler İran halkıdır. ABD barışçıl göstericilerin tutuklanmasını sert bir şekilde kınıyor. Bütün ülkelere İran halkını ve onların temel haklarını alma ve yolsuzluğa son verme çabalarını açık bir şekilde desteklemeleri çağrısında bulunuyoruz.”

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson 14 Haziran’da Kongre’de yaptığı konuşmada “İran’da barışçıl bir yönetim değişikliğini getirebilecek unsurlara destek vereceklerini” ifadesini kullanmıştı.

İran’ın Meşhed ve Kaşmer kentlerinin ardından yönetim karşıtı protesto eylemleri Kirmanşah’ta devam ediyor.

Sosyal medyada yer alan görüntülerde, Kirmanşah kentindeki gösterilere çok sayıda kişinin katıldığı görülüyor.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

İran’da protestolar

İran’ın Kirmanşah şehrinde ‘hayat pahalılığını’ protesto eden göstericilere polis müdahalesi sonucu olaylar çıkmıştı.

Gösterilerin, İran’daki farklı kentlere de yayıldığı aktarılmıştı.

Ülkenin dış politikası, rejimi ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümeti aleyhine “Ne Gazze, ne Lübnan canım İran’a feda olsun”, “Kahrolsun diktatör”, “Kahrolsun Ruhani” şeklinde sloganlar atan protestoculara polis sert bir şekilde müdahale etti.

Başkent Tahran’da 25’inci İran Tıp Doktorları Konferansı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, “hayat pahalılığı” nedeniyle yapılan sokak gösterilerinin ardında başka nedenlerin olduğunu öne sürdü. Cihangiri, “Sokak gösterilerini başlatanlar, onu durduranlar olmayacaktır. Çıkan duman kendi gözlerini de yakacaktır.” ifadelerini kullanmıştı.