ABD’den 25 Eylül günü gerçekleştirilen bağımsızlık referandumuna ilişkin açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert Kuzey Irak’ta yapılan referandum sonrası yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin dışarıdaki bölgeleri de dahil etmek suretiyle IKBY’nin tek taraflı bağımsızlık için referandum düzenleme kararı almasından dolayı derin hayal kırıklığı yaşadığı ifade edildi.

ABD daha önce Barzani yönetiminden referandumu iptal etmesini istemişti.

“Bağlayıcılığı Yok”

“Bağlayıcılığı olmayan bu referandumdan dolayı” ABD’nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki halkla tarihi ilişkilerinin etkilenmeyeceği fakat bu atılan bu adımın IKBY bölgesi ve halkı adına istikrarsızlık ve zorluğu artıracağı ifade edilen açıklamada, IKYB’nin Irak yönetimi ve komşularıyla ilişkilerinin bu referandumdan etkileneceğine işaret edildi.

Sponsorlu

İşte ABD’nin Açıklaması

ABD, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY), kendi bölgesi dışında kalan alanları da kapsayacak şekilde bugün tek taraflı bir bağımsızlık referandumu yapma kararından derin bir hayal kırıklığına uğramıştır. ABD’nin IKBY halkıyla tarihten gelen ilişkileri, bugün düzenlenen ve bağlayıcı olmayan referandumla değişmeyecektir ancak biz bu adımın, bölge ve halkı için istikrarsızlığı ve zorluklukları artıracağına inanmaktayız.

Tek taraflı yapılan bu referendum, IKBY’nin hem Irak hükümeti, hem de komşu devletlerle ilişkilerini büyük oranda zorlaştıracaktır. IŞİD ile mücadele henüz bitmemiştir ve radikal gruplar istikrarsızlık ve ihtilafları kullanmaya çalışmaktadır. Tüm Irak halkı için daha iyi bir gelecek adına bütün tarafların yapıcı bir diyalog içerisinde olması gerektiğine inanmaktayız. ABD, şiddete ve herhangi bir tarafın sınırı değiştirmeye yönelik tek taraflı hareketine karşı çıkmaktadır.

ABD, birleşik, federal, demokratik ve refah içinde bir Irak’ı desteklemektedir ve Iraklılar’a anayasa çerçevesindeki amaçlarına ulaşma fırsatlarını bulmada yardıma devam edecektir.