ABD’den İdlib’te sivillere yönelik gerçekleşen kimyasal saldırıya karşı açıklama geldi.

ABD Başkanı Trump, İdlib’deki kimyasal saldırıyı kınayarak, Suriye’deki kimyasal saldırıya karşı harekete geçme sorumluluğu olduğunu söyleyerek, “dün yapılanlar benim için kabul edilemez” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı 4 Nisan günü gerçekleştirilen saldırıya karşı Esad rejimini sert bir dille eleştirdi.

ABD Başkanı Trump, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, Suriye’deki Beşar Esed rejiminin düzenlediği kimyasal silah saldırısı hakkında açıklamalarda bulundu.

Sponsorlu

Saldırıyı “dehşet verici” olarak tanımlayan Trump, “Masum insanlar, çocuklar ve güzel bebekler öldü. Esed rejiminin iğrenç faaliyetlerine müsade edilemez.” cümlelerini kurdu.

ABD’nin askeri olarak ne yapacağını önceden söylemeyeceğini dile getiren Trump, “Suriye’deki kimyasal saldırıya karşı harekete geçme sorumluluğum var. Dün yapılanlar benim için kabul edilemez.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump

Trump, “Benim Suriye ve Esed’e karşı tavrım çok değişti. Bu olay kırmızı çizginin ötesinde benim için çok çizgileri geçti.” sözlerini kaydetti.

İdlib’te Ne Olmuştu?

İdlib’te 4 Nisan günü kimyasal silahla sivillere bir saldırı gerçekleştirildi.

Muhaliflerin kontrolünde bulunan İdlib Sağlık Müdürlüğü, saldırıda en az 100 kişinin öldüğünü ve 400’den fazla kişinin yaralandığını duyurdu. Ölenler arasında çok sayıda çocuk da vardı.