ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, İdlib’e olası bir operasyonun “zaten tehlikeli düzeydeki” gerilimi daha da tırmandıracağını belirtti.

Suriye ordusunun Türkiye sınırında yer alan İdlib vilayetine yakın zamanda kademeli olarak bir askeri harekât başlatacağı öne sürülürken, BM Genel Sekreteri Guterres olası İdlib operasyonunun “insani felakete” neden olacağını söylemişti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suriye ordusunun operasyon hazırlığı yaptığı Rusya’nın da desteklediği, El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir Şam denetimindeki İdlib’le ilgili açıklama yaptı.

Pompeo, “İdlib’e saldırı mevcut durumu daha tehlikeli hale getirir” açıklamasında bulundu. Pompeo, olası operasyonun İdlib’deki 3 milyon Suriyeliyi olumsuz etkileyeceğini söyleyip ”İyi değil, dünya izliyor” dedi.

Suriye’den İdlib açıklaması

Keleş Silahı

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, ABD ve müttefiklerinin Suriye’ye saldırı düzenlemesine bakılmaksızın, İdlib’in özgürleştirilmesi konusunda sonuna kadar gideceklerini söyledi.

Muallim, “Batılı güçler, El Nusra (yeni adıyla Fetih el Şam) militanlarını kurtarmak amacıyla tüm BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ederek Suriye’ye üçlü (ABD, İngiltere, Fransa) saldırı düzenlemeye çalışıyor. Bu üçlü saldırı düzenlensin ya da düzenlenmesin, yolumuzdan dönmeyeceğiz. Olası saldırı, sonuna kadar gitme ve Suriye’yi militanlardan temizleme kararlılığımızı hiçbir şekilde etkilemeyecek” dedi.

ABD İLE RUSYA BİRBİRLERİNİ SUÇLUYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Suriye güçlerinin İdlib’de bir harekât hazırlığında olduğuna dair işaretler gördüklerini söyledi. Washington’ın yeni Suriye Özel Temsilcisi Jim Jeffrey’nin, Rusya’nın ABD Büyükelçisi Anatoli Antonov ile son görüşmesi sonrası muhtemel bir harekâta dair endişelerini paylaştığını belirten Nauert, saldırıların başlaması durumunda bölgedeki sivillerin tehlike yaşayacağını söyledi.

“Sadece muhtemel bir kimyasal silah saldırısından değil, ayrıca İdlib’de sivilleri ve sivil altyapıyı tehlikeye atacak herhangi bir şiddet olayının artmasından endişeliyiz” ifadesini kullanan Dışişleri Sözcüsü, bu endişelerini Rusya’ya ilettiklerini söyledi.

Öte yandan Rus Büyükelçi Antonov da ABD’li yetkililerle görüşmesi sonrası bir açıklama yaparak Washington’ın Suriye’de yeni saldırılar planladığına dair işaretler gördüğünü açıkladı ve ülkede “temelsiz ve yasa dışı bir saldırganlığa” karşı uyarıda bulundu.

BM: İnsani felaket olur

İdlib klor gazı saldırısında gazdan etkilenen bir çocuk

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Rusya ve Suriye tarafından planlanan olası İdlib operasyonu hakkında konuştu. De Mistura, İdlib’de El Nusra ve El Kaide üyesi 10 bin terörist olduğunu öne sürdü.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres yazılı bir açıklama yaparak, İdlib vilayetinde başlatılacak bir askeri harekâtın “insani felakete” neden olacağını kaydetti ve kimyasal silah kullanımına karşı uyarıda bulundu. Açıklamada “Genel Sekreter, Suriye’nin İdlib vilayetinde düzenlenecek kapsamlı bir askeri harekâtın yaratacağı insani felaket riskinden dolayı kaygılı” ifadesi kullanıldı.