ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Suriye rejimi lider Beşar Esad’a Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) karşı harekete geçmeme uyarısında bulundu.

Beşar Esad, Rus basınına verdiği röportajda, YPG’nin çoğunluğu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin elindeki toprakları gerekirse güç kullanarak alacaklarını söylemişti.

Pentagon sözcülerinden Kenneth McKenzie Esad’ın sözlerine şu cevabı verdi: “ABD ordusunu ya da koalisyon ortaklarımızı vurmak kötü bir politka olacaktır.”

McKenzie’nin bu açıklaması, olası bir saldırı durumunda ABD’nin SDG’yle birlikte hareket edip Esad’a karşı savunma yapacağını akıllara getirdi.

Bir başka Pentagon sözcüsü Dana White ise, ülkesinin Suriye iç savaşına karışmaya niyeti olmadığını öne sürdü.

Pentagon sözcüsü White, ABD’nin sadece IŞİD’e karşı savaşılan bölgelerde Suriye Demokratik Güçleri’ne koruma sağlayabileceğini belirtti.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

ABD, SDG

Esad, Russia Today ile söyleşisinde, ABD destekli SDG’nin elindeki bölgeleri alacaklarını belirtmiş, hükümetin ‘SDG ile müzakere kapıları açtığını’ söyleyerek, “Bu ilk seçenek. Eğer olmazsa, o bölgeleri güç yoluyla özgürleştirme yoluna gideceğiz” demişti.

Suriye rejimi lideri Beşar Esad’ın ‘Ya müzakere ya savaş’ resti çektiği ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) cevap gelmişti.

SDG sözcüsü Kino Gabriel de müzakereye kapı aralayarak, askeri çözüme karşı olduklarını, Suriye yönetimi ile savaşı çözüm olarak görmediklerini belirtmişti.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), ülkenin kuzeyinde kontrol ettikleri topraklar konusunda bugün Beşar Esad’dan gelen açıklamalara karşılık vermişti.

SDG sözcülerinden Kino Gabriel, ‘askeri bir çözümün herhangi bir sonuç verecek bir çözüm olmayacağı’ vurgusu yaptı; ‘Suriye’deki ihtilafa son vermek için müzakereleri desteklediklerini’ ifade etmişti.

Reuters’a konuşan Gabriel, “SDG’nin bakış açısına göre, askeri bir çözüm daha fazla kayıp verilmesine, yıkıma ve Suriye halkı için daha fazla zorluğa yol açacaktır” cümlesini kurmuştu.

Sözcü, etnik ve dini hakları koruyan demokratik bir sistem istediklerini söylemişti.