Türkiye’den bir heyetin 2 gün içinde ABD’ye gideceği öne sürülmüş ve bazı konularda ön mutabakat sağlandığı iddia edilmişti. Bu açıklama sonrası dövizdeki yükseliş bir süre durağanlaşmış ve Dolar 5,26 seviyesine düşmüştü. Ancak ABD’den gelen son dakika açıklamasına göre ortada heyet ve mutabakat yok!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, yaptığı basın açıklamasında Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın yaptırımlarla ilgili görüşmelere katılmak üzere Washington’a yapması beklenen ziyareti şimdilik doğrulayamadığını belirtti.

Nauert, “Bu konu ile ilgili haberler gördüm, fakat herhangi bir şeyi teyit edemem, şu anda görüşmeler ya da başka herhangi bir konuda duyuracağım herhangi bir şey yok” diye konuştu.

Nauert, “Bir anlaşmaya varmış olsaydık Pastör Brunson buraya evine dönmüş olurdu” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki heyetin yaptırımlarla ilgili görüşmelere katılmak üzere Washington’a yapması beklenen ziyareti şimdilik doğrulayamadığını açıkladı.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından açıklanan yaptırım kararı sonrası iki ülke arasındaki diplomatik görüşmeler devam ederken Ankara’dan bir heyetin 2 gün içinde Washington’a gideceği bazı basın kuruluşları tarafından duyurulmuştu.

Diplomatik kaynaklara dayandırılarak yayımlanan haberlerde, iletişimin sürdüğü aşamada bazı ön mutabakatlar sağlandığı, yüz yüze görüşme kararı alındığı ve buna bağlı olarak bir heyetin ABD’ye gideceği ortaya atılmıştı.

Ancak Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de bugün bu haberleri teyit etmediklerini belirttiler.

ABD ile ön mutabakat sağlandığı yönündeki haber sonrasında dolar kuru sabah ilk işlemlerde 5.18 seviyesine kadar gerilemişti. Kur, sonrasında 5.26 seviyesine yükseldi.