ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, kaybolan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı için gerçekleştirdiği Suudi Arabistan ve Türkiye ziyaretlerine ilişkin konuştu.

Pompeo, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın soruşturma sonuçlarını ABD ile paylaşacağını söylediğini aktardı.

Pompeo, yürütülecek soruşturma kapsamında kendisine güvence verildiğini de söyledi.

Soruşturma üzerine hazırlanacak olan raporun şeffaf ve herkes tarafından ulaşılabilir olacağını söyleyen Pompeo, “Başkan Trump’la onlara bunu tamamlayabilmeleri için birkaç gün daha vermemiz konusunda görüştüm” dedi.

Öte yandan Pompeo’nun, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’a Kaşıkçı soruşturmasını sonuçlandırması için 72 saat süre verdiği iddia edildi: “Soruşturmayı bitirmek için 72 saatiniz var ya da yaptırım riskiyle karşılaşırsınız!”

Pompeo sürecin tamamlanmasından sonra ABD’nin tavrının netleşeceğini belirterek, “Suudi Arabistan Kralı ile çok uzun süredir stratejik ilişkiler yürütüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara’da gerçekleştirilen görüşmeye değinen Pompeo, “Benimle olay hakkında görüştü. Bana kendi soruşturmalarını yürüttüklerini aktardı. Soruşturmayı yürüten bazı ekiplerle tanışma fırsatı bulduk. Bana elde ettikleri sonuçları bizle ve tabii Suudi Arabistan ile de paylaşacaklarının teminatını verdi” diye konuştu.

‘OLAYIN YAKINDA ÇÖZÜLMESİNİ BEKLİYORUZ’

Kaşıkçı için hem Türkiye’nin hem de Suudi Arabistan’ın çabaladığını belirten Pomeo, yakında olayın çözülmesini beklediklerini belirtti.