ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, “Afrin’in durumundan endişeliyiz. Özellikle evlerinden ayrılan 140 bin kişinin dönmelerine izin verilmedi” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında Rûdaw muhabirinin Afrin’e ilişkin sorusunu cevaplayan Nauert, “Afrin’deki durumu çok yakından izliyoruz. Afrin’in durumundan endişeliyiz. Özellikle evlerinden ayrılan 140 bin kişinin dönmelerine izin verilmedi” yanıtını verdi.

Sponsorlu

Afrin’deki insani kriz konusundaki kaygılarını daha önce de dile getirdiklerini ifade eden Nauert, konuşmasına şöyle devam etti:

“Aralarında Türkiye, Rusya ve Suriye’nin bulunduğu tüm taraflara bölgeye uluslararası yardım kuruluşlarının girmesine ve insanların evlerine geri dönmelerine izin verilmesi çağrısında bulunuyoruz.

İnsanlar evlerine döndüklerinde de güven içerisinde olmalılar ve eve dönmeye de gönüllü olmalılar. Evlerine geri dönenlerin güvenliği bizim üzerinde önemle durduğumuz konulardan biri.”

Nauert ayrıca, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun NATO zirvesi sırasında yaptıkları görüşmede, Afrin konusu ve daha birçok konunun ele alındığını belirtti.

[Via Rudaw]