Federal İletişim Komisyonu (FCC), ABD’de büyük mücadeleler sonucunda benimsetilen internet tarafsızlığı ilkesi kararından döndü.

ABD’li tüketicilerin tüm internet sitelerine, internet sağlayıcıları veya federal hükümetin herhangi bir müdahalesi olmadan özgürce ulaşabilmesini sağlayan internet tarafsızlığının kaldırılması ülkede büyük tartışmalara neden oldu.

Ağ tarafsızlığı ilkesi, internet sağlayıcılarının tüm ağ trafiğine ve ağdaki tüm verilere eşit muamele etmesini öngörüyordu.

Sponsorlu

FCC’nin Washington’daki merkezinde yapılan kritik oylamada, eski Başkan Barack Obama yönetimi tarafından 2015’te kabul edilen ‘ağ tarafsızlığı’ kuralının iptali 2’ye karşı 3 oyla kabul edildi.

Demokrat Partili üye Mignon Clyburn, bu kararla birlikte internetin anahtarlarının bir avuç dolar milyarderi şirketin eline teslim edildiğini söyledi.

İnternet şirketlerinin bazı sitelere pozitif, diğerlerine negatif ayrımcılık yapmasına imkan tanıyacak olan karara karşı çıkan gruplar, FCC’nin Amerikalı tüketicilerin aleyhine hareketini protesto etmeye başladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın atadığı FCC Başkanı Ajit Pai ise oylama öncesinde yaptığı açıklamada, ağ tarafsızlığı düzenlemesinin ‘gereksiz bir regülasyon‘ olduğunu söyleyerek, iptal edilmesi gerektiğini belirtti.

ABD’nin en büyük iletişim şirketlerinden Verizon’ın eski üst yöneticisi Pai, ağ tarafsızlığının kaldırılmasının internetin daha serbest olmasını sağlayacağını belirterek, “Dünya sona ermiyor. Tüketiciler korunmaya, internet gelişmeye devam edecek” dedi.

[Via Twitter]