New York Times gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya arasındaki ilişkilere dair soruşturmanın Avustralya’dan gelen bir bilgiyle başladığını okuyucularına duyurdu.

Gazeteye göre Trump’ın danışmanı George Papadopoulos, Trump’ın seçimdeki rakibi Hillary Clinton’a Rusya tarafından suçlamalar yöneltileceğini, Avustralya’nın İngiltere’deki üst düzey temsilcisi Alexander Downer’a ‘Londra’da çok içtikleri bir gecede’ söylediği belirtiliyor.

Papadopoulos’un bu bilgiyi neden Downer ile paylaştığı bilinmese de Downer bu bilgiyi Avustralya hükümetine iletti.

Sponsorlu

Clinton’ın e-postalarının Wikileaks tarafından internette yayınlanması sonrasında Avustralya, bu bilgiyi FBI’ya yolladı.

New York Times’ın “Avustralya’nın soruşturmadaki rolü hakkında doğrudan bilgi sahibi olan Amerikalı ve Avustralyalı kaynaklara” dayandırdığı haberine göre FBI bu noktada bir soruşturma başlatmaya karar verdi.

Bu, teşkilatın en gizli bilgilerinden biri haline geldi. Üst düzey yöneticiler, hassas operasyonların tartışıldığı gizli toplantılarda bile bu bilgiyi paylaşmadı.

BBC ise New York Times’ta yer alan bilgileri teyit etmezken, Beyaz Saray avukatı Ty Cobb, konuyla ilgili gazeteye bir açıklama yapmayı da reddetti.

George Papadopoulos kimdir?

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Beyaz Saray, George Papadopoulos’u “Kampanyada pek bir etkisi bulunmayan sıradan bir gönüllü” olarak göstermeye çalışsa da Papadopoulos’un Trump’ın yanı sıra Adalet Bakanı Jeff Sessions ve İngiltereli temsilciler gibi üst düzey yöneticilerin katıldığı toplantılara katıldığı biliniyor.

FBI tarafından başlatılan soruşturmada FBI’a yalan söylediğini kabul eden Papadopoulos, şu an Trump’ın Rusya ilişkilerine dair yürütülen soruşturmada teşkilata bilgi veriyor.

[Via BBC Türkçe]