ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, rahip Andrew Craig Brunson’un serbest kalmasını istediklerini yineledi. Pence, Brunson’un serbest kalana kadar Türkiye’ye yaptırım uygulayabileceklerini tekrarladı.

Pence, “Pastör Brunson serbest bırakılana kadar yaptırım uygulamaya hazırız” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Fox News televizyonuna konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Pence, Türkiye’de yargılanan rahip Andrew Brunson hakkında verilen ev hapsi kararını “yeterli bulmadıklarını” belirtti.

Brunson’un serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulayacaklarını belirten Pence, “ABD, pastör Brunson serbest kalana kadar, Türkiye’ye yaptırım uygulamaya hazır” şeklinde konuştu. Pence, programın videosunu, Twitter hesabından paylaştı.

Mike Pence pastörün kızına söz verdi

Pence, Andrew Brunson’ın seyirciler arasında olan kızı Jacqueline Brunson’a da şu sözlerle seslenmişti:

“Jacqueline sana söz veriyorum. Babana da dün söylediğim gibi, Başkan Trump ve ben, baban tamamen serbest kalıp, ailesine ve ülkesine dönünceye kadar çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Erdooğan: Geri adım attıramazsınız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise dün akşam Güney Afrika’da gazetecilere “Yaptırımlarla Türkiye’ye geri adım attıramazsınız” demişti.

Erdoğan şunları söylemişti:

“ABD’de olduğu gibi Türkiye’de de yargı var. Türkiye’deki yargı, Brunson hakkında, hastalığını göz önüne alarak, iyi niyetle ev hapsi yönünde karar vermiş. Yargı kararına saygı duymak yerine konuyu Türkiye’ye yaptırım meselesi haline getiriyorlar. Geldikleri noktada, 6 senatör Dışişleri Komisyonu’na Türkiye’ye yaptırım öngören bir teklifte bulunuyorlar. Şunu da bilmeleri lazım: Biz göbeğimizden Amerika’ya bağlı değiliz. Biz halkımızla milletimizle bugüne kadar nasıl el ele dayanışma içinde olduysak aynı şekilde yolumuza devam ederiz. ABD, bu tavrı değiştirmez ise, Türkiye gibi güçlü ve samimi bir ortağı kaybedeceğini de unutmamalı.”