ABD, Ankara’nın Menbiç’e operasyon yapacağız söylemlerinden sonra Menbiç’e yoğun bir askeri sevkiyat yapıyor. ABD, SDG’ye bağlı Menbiç Askeri Meclisi’ne zırhlı araçlar ile ağır silahlar gönderdi.

Sputnik’in YPG’nin de içerisinde yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri (SDG) yetkililerinden edindiği bilgilere göre ABD, Türkiye’nin Menbiç’e operasyon yapacağız söyleminden sonra Menbiç’te askeri varlığını artırıyor ve bölgeye askeri sevkiyat gerçekleştiriyor.

Menbiç’in Cerablus tarafındaki sınırda askeri önlemler iki katına çıkartılırken, SDG’ye bağlı Menbiç Askeri Meclisi savaşçıları da sınırdaki önlemlerini iki katına çıkardı.

Gönderilen zırhlı araçlara ise Menbiç Askeri Meclisi’nin amblemi yapıştırıldı.

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan Menbiç Askeri Meclisi’nden bir yetkili ABD’nin kendilerine zırhlı araçlar ile ağır silahlar gönderdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye’nin Menbiç ile ilgili söylemlerinden sonra ABD bölgedeki askeri varlığını artırıyor. Bölgede 2 olan askeri üssünü 4’e çıkardı. Askerlerini Menbiç’te artırdı. Bize de yaptığı yardımlarını artırdı. Dün bize zırhlı araçlar ile ağır silahlar gönderdi.

Silahlar tırlarla gönderildi. Gönderilen ağır silahlarda havan topları, Otomatik silahlar, roketler, ısı güdümlü füzeler, Doçka ve diğer ağır silahlar var. ABD bize ihtiyaçlar çerçevesinde silahlar ile zırhlı araçlar gönderiyor.

Menbiç için Türkiye, IŞİD ve ÖSO tehdidi halen var. Biz olası tehditlere saldırılara karşı önlemlerimiz almak zorundayız. Önlemler için de daha çok ağır silahlara ve zırhlı araçlara ihtiyacımız bulunmakta. Bu ihtiyaçlarımızı ABD ve koalisyon güçlerine iletiyoruz.”

ABD'nin Menbiç Askeri Meclisi’ne gönderdiği zırhlı araçlar

Suriye’de elinde tek bir kasaba kalan IŞİD ile mücadeleyi gerekçe gösteren ABD, Suriye’nin kuzeyinde SDG’nin elindeki bölgelerde 25 askeri üssü var. Türkiye’nin tüm itirazlarına rağmen SDG’ye 5 binden fazla tırla ağır silah ile zırhlı araçlar gönderen ABD, Menbiç’e de askeri sevkiyat yapıyor.

Türkiye, ABD’nin SDG’ye silah verilmesine sert bir şekilde karşı çıkıyor.