ABD Büyükelçiliği, Türkiye’den yapılan vize başvurularının süresiz olarak durdurulduğunu açıkladı.

ABD Büyükelçiliği, vize uygulamasını askıya alma kararının gerekçesi olarak ‘personel güvenliğini’ gösterdi.

ABD Büyükelçiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD hükümetini, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ABD misyonunun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır.” denildi.


ABD’den yapılan açıklama şöyle:

Sponsorlu
  • “Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD Hükümeti’ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ABD Misyonu’nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır.
  • Söz konusu değerlendirme sürecinde, Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır”

Göçmen Olmayan Vize Hizmeti Nedir?

Büyükelçiliğin yaptığı açıklamada, ‘göçmen olmayan vize hizmetlerinin’ askıya alındığı ifade edilmişti. Göçmen olmayan vize hizmetleri, turistik, iş, geçici çalışma, eğitim veya tıbbi tedavi amacıyla ABD’ye geçici olarak gitmek isteyen kişilere yönelik.

ABD Neden Böyle Bir Karar Verdi?

İstanbul’da yürütülen FETÖ soruşturmasında, firari eski savcı Zekeriya Öz ve FETÖ şüphelisi eski polis müdürleriyle de irtibatlı olduğu ileri sürülen ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz gözaltına alınarak; adliyeye sevk edilmiş ve ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’, ‘Casusluk’ ve ‘Türkiye hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlarından tutuklanmıştı.

ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli Topuz’un tutuklanmasına ilişkin ABD Büyükelçiliği yazılı bir açıklama yapmış, “Çalışanlarımıza yönelik temelsiz ve kaynağı belirsiz iddialar, bizim uzun dönemli ortaklığımızı baltalamakta ve bu ortaklığın değerini azaltmaktadır” demişti.

Türkiye’den Rest

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği, “Türkiye de ABD vatandaşlarının vize başvurularını askıya alındı. Sınırda vize ve e-vize uygulaması askıya alındı” açıklamasında bulundu.