BBC’nin aktardığına göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Rıza Sarraf davası ile Türkiye’ye karşı tezgah kurdukları ve darbe kışkırtıcılığı yapmaya çalıştıkları iddiasının gülünç olduğunu açıkladı.

Salı akşamı günlük basın brifinginde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Nauert, “Böyle bir girişim içerisinde değiliz” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert

Brifingde Nauert’e, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rıza Sarraf davası ile ilgili son açıklamaları hakkındaki yorumu soruldu.

Sponsorlu

Erdoğan Salı günü AK Parti Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “17-25 Aralık’ta ülkemize tarihin en büyük tuzaklarından biri kuruldu. Dik duruşumuz sayesinde bu tuzak başarısız olunca aynı tezgahı götürdüler Amerika’da kurdular” demişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert bu sözlerin hatırlatılması sonrası, “Türkiye’ye bir tezgah mı kurmaya çalışıyorsunuz?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Biz Türkiye’den aynı hikayeyi daha önce de duyduk. Hepsi aynı hikaye. Bizi darbe kışkırtıcılığı yapmaya çalışmakla suçlamaları sonrası verdiğim yanıtı tekrarlayacağım. Bu gerçekten çok gülünç. Böyle bir girişim içinde değiliz. Konuyla ilgili sorularınızı (ABD) Adalet Bakanlığı’na iletmenizi öneririm.”

Sözcü Heather Nauert, ülkeler arasındaki ilişkileri evliliğe benzetti, ilişkilerde zaman zaman inişler ve çıkışlar yaşanabileceğini belirtti.

“Bir gün iyi, bir gün kötü olabilir. Biri bir şey söyleyebilir, sonra söylediğinden üzüntü duyabilir” diyen Nauert, Türkiye’nin bir NATO üyesi ve ABD’nin değerli bir müttefiki olduğunu söyledi.

Türkiye ile güçlü bir ilişkimiz var” ifadesini kullanan Nauert, sözlerinin devamında şunları söyledi:

“Ancak ABD’yi Türkiye’ye karşı bir darbe girişimi içerisinde olmakla suçlamak gerçekten gülünç. Bence Türkiye’nin yetkilileri de bunun farkında.”

Başsavcı Kim: Türkiye’de başlatılan soruşturma ve iddialar gülünç

Öte yandan, New York Güney Bölgesi Başsavcı Vekili Joon H. Kim de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kendisi ve eski Başsavcı Preet Bharara hakkında soruşturma açmasının gülünç olduğunu ileri sürdü.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, New York’ta basın toplantısı düzenleyen Joon H. Kim, bir gazetecinin konuyla ilgili soru sorması üzerine, “Şaka olduğunu zannettim. Gülünç bir durum” yorumunda bulundu.

New York Güney Bölgesi Başsavcı Vekili, “Amerikan Adalet Bakanlığı’na, mahkemelerine ve benim ofisime Gülencilerin sızdığı iddia edilen açıklamalar yapıldı. Bunlar saçma iddialar” şeklinde konuştu.

[Via BBC Türkçe]