Londra merkezli Avrupa Dış ilişkiler Konseyi (ECFR), ABD ve Türkiye ilişkisini ‘kendi kendine yıkılma yolundaki bir evliliğe’ benzetti.

Avrupa Dış ilişkiler Konseyi (ECFR) tarafından yayımlanan bir makalede Türkiye-ABD arasındaki bağların, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu çalışanının tutuklanması sonrasında vize işlemlerinin askıya alındığı Ekim ayında ‘dibe vurduğu’ tanımlaması yapıldı.

ABD Türkiye Büyükelçiliği (Foto:AP Photo/Lefteris Pitarakis)

Makalede, “Vizelerin askıya alınması, uzun bir süre yürümeyen ve şimdi kendi kendine yıkılma yolunda olan bir evlikte sadece buzdağının ucu” şeklinde bir cümle yer aldı ve iki ülke arasındaki ilişkilerin ‘çok zor bir dönemde olduğu’ belirtildi.

İlişkilerdeki bozulmayla ilgili olarak, Türkiye’de, ABD’nin 15 Temmuz darbe girişimi ile ‘ilişkisi olduğu algısı’, Ankara’nın, Fethullah Gülen’in iade edilmemesinden duyduğu ‘hayal kırıklığı’, Washington’un Suriye’de Kürtlere verdiği destek, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini alma kararı, Ankara’nın son döneme Tahran, Moskova ve Venezuela’ya ‘açılımları’, korumalar krizi gibi çeşitli faktörlere değinildi.

Sponsorlu

ECFR’nin analizinde New York’ta görülen Sarraf davasının ikili bağlar için oluşturduğu soruna da işaret ediliyor.

Makalede ayrıca, özellikle ABD’li konsolosluk çalışanının tutuklanmasının ardından, Türk lirasının  dramatik biçimde değer kaybettiği ve ekonomik gerileme söyleminin zaten olumsuz olan yatırım iklimi vurduğu görüşleri dile getiriliyor.

ABD Hükümet binası

Makalede şu iddiaya da yer verildi:

“Irak ve Suriye’de kaos yayılırken kırılgan bir ekonomi ve komşu Avrupa ile zayıf ilişkiler varken 2019 seçimleri öncesi Erdoğan’ın ihtiyacı olan en son şey, uzun süredir NATO müttefiki olan ülke ile bir kriz. Ancak bir noktada bu önlenmesi imkansız görünüyor.”