ABD Sözcüsü Elizabeth Trudeau

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Er veya geç Amerika Birleşik Devletleri de bir tercih yapacaktır. Ya Türkiye ya FETÖ” sözü ardından ABD’den açıklama geldi.

Erdoğan’ın konuşması ardından basının karşısına geçen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau, “Türkiye ve Gülen arasında seçim yapmamıza gerek yok. Türkiye’ye desteğimiz ve ortaklığımız sorgulanmamalı” ifadelerini kullandı.

Sözcü Trudeau, kendisine sorulan “İkisinden birini seçmeniz gerektiğine inanmıyor musunuz?” sorusuna “Türkiye veya Gülen arasında seçim yapmamıza gerek yok. İade hakkındaki yasal süreç çok net. Anlaşmada belirtilmiştir. Türkiye’ye desteğimiz ve ortaklığımız sorgulanmamalı. Türkiye’yle ittifakımız, söylediğimiz gibi 1952’den beri, NATO’dan beri. Türkiye’yle ortaklığımız derin, güçlü ve sağlamdır. Nokta” cevabını verdi.

Fethullah Gülen (Foto: REUTERS/Selahattin Sevi/Zaman Daily via Cihan News Agency)
Fethullah Gülen (Foto: REUTERS/Selahattin Sevi/Zaman Daily via Cihan News Agency)

FETHULLAH GÜLEN’İ İADE ETMEMİZ AYLAR DA SÜREBİLİR YILLAR DA

Sponsorlu

Ayrıca Trudeau iade süresiyle ilgili bir açıklamada da bulundu. ABD’li Sözcü, “Aylar da sürebilir, yıllar da. Belli bir tarih veremem. Türk dostlarımızla birlikte incelemelerimiz sürüyor fakat bu süreç hukuk tarafından yönetilir” dedi.